12 grudnia 2024

Wizyta dr. Tobiasza Trawińskiegow labie

 

W ramach programu Program „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” (IDUB) w naszym labie będziemy gościć doktora Tobiasza Trawińskiego z Liverpool Hope University w UK. Dr Trawiński wygłosi wykład Naturalistic Research in Empirical Aesthetics.

 

Gdzie? Cognition & Perception Lab, CN-P-23

Kiedy? 12. grudnia 2024

O której? 9.00

 

Zapraszamy!


4 grudnia 2024

Wykład otwarty dr Ludmiły Zając-Lamparskiej

 

W tym tygodniu gościmy w labie dr Ludmiłę Zając-Lamparską (UKW), z którą współpracowaliśmy przy grancie Opus realizowanym pod jej kierownictwem. Na spotkaniu ze Studenckim Kołem Neuronauk wygłosi ona wykład Kompensacyjna aktywność mózgu osób starszych i możliwość wpływu na nią poprzez trening poznawczy. Wnioski w oparciu o analizę mocy fal alfa i theta, w czasie którego opowie o swoich badaniach dotyczących treningu pamięci roboczej u osób starszych oraz zmian psychofizjologicznych jakie towarzyszą takiemu treningowi.

 

Gdzie? Sala C-1038

Kiedy? 4 grudnia 2024

O której? 17.30

 

Zapraszamy!


1 października 2024

Nowy rok akademicki

kul_logo

 

Rok akademicki 2024/25 w Katedrze i w Laboratorium rozpoczynamy w składzie: Magda Szubielska (kierownik Katedry), Paweł Augustynowicz, Andrzej Cudo, Mikołaj Czumak, Paweł Fortuna, Natalia Kopiś-Posiej, Paweł Stróżak, Przemek Tużnik, Marcin Wojtasiński, Emilka Zabielska-Mendyk i Darek Zapała (pracownicy etatowi).

 


3 lipca 2024

Międzynarodowe staże naukowe

Aż troje pracowników KPE zostało zakwalifikowanych na zagraniczny staż naukowy w ramach IDUB.

 

Magda Szubielska odbędzie staż pod opieką naukową prof. Delphine Picard w PSYCLE, Aix Marseille Univ, Aix en Provence we Francji.

 

Paweł Fortuna odbędzie staż w Centre for Positive Health Sciences, RCSI University of Medicine and Health Sciences w Dublinie. Wraz z prof. Jolantą Burke będzie pracował nad projektowaniem i testowaniem efektywności pozytywnych interwencji wzmacniających dobrostan poprzez doświadczenie estetyczne.

 

Marta Szewczyk wraz z dr Łukaszem Grzeczkowskim z Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie będą kontynuowali prace nad projektem dotyczącym okoruchowych (eyetracking) oraz elektrofizjologicznych (EEG, ERP) wskaźników asymetrii uwagi wzrokowej. Jak to bywa w nauce, terminy, którymi naukowcy zwykli się posługiwać w badaniach laboratoryjnych, nie zawsze dobrze ujmują zjawiska psychiczne w warunkach zbliżonych do naturalnego funkcjonowania. Cóż, mamy ciężki orzech do zgryzienia, ale liczymy na ciekawe efekty publikacyjne!


30 czerwca 2024

Lateralizacja mózgu po polsku

 

Nakładem wydawnictwa PWN ukazała się książka Kennetha Heilmana Lateralizacja mózgu. W prawo, do góry, naprzód w tłumaczeniu Emilii Zabielskiej-Mendyk oraz pod redakcją naukową prof. Piotra Wolskiego.


22 czerwca 2024

Nowy członek Komitetu Psychologii PAN

 

Podczas 32. Kolokwiów Psychologicznych w Toruniu Darek Zapała został wybrany członkiem nowo powstałej Sekcji Neuronauki Poznawczej i Neuropsychologii Komitetu Psychologii PAN.


13 czerwca 2024

Seminarium z Wyobraźnią i Wieczór Wspomnień Piotra Francuza

Dziękujemy wszystkim obecnym w tym wyjątkowym dniu!

 

Na seminarium było tak, jakbyśmy przy pomocy wehikułu przenieśli się w czasie. Bibianna Bałaj prezentowała wyniki badań, Paweł Fortuna je komentował, a wszystkiemu przysłuchiwały się Gosia Torój i Anka Szalkowska. Wystąpienie dr Joanny Ganczarek wywołało wiele dyskusji, a prof. Dobrosława Bagińskiego kontynuowano jeszcze w labie, gdzie przenieśli się słuchacze.

 

Wieczór wspomnień był niezapomniany dzięki obecności wielu przyjaciół, znajomych, współpracowników i rodziny Piotra. Poniżej wiersz autorstwa Piotra Olesia, który miał premierę w tym dniu.

 

 


13 maja 2024

Wieczór wspomnień Piotra Francuza i Seminarium z wyobraźnią

Podobno liczby nie wiedzą, skąd pochodzą. Ci, którzy wiedzą, kto jest autorem tych słów, być może zechcą przywołać o Nim pamięć w gronie osób, dla których Piotr był ważny i bliski.

 

Zapraszamy na wieczór wspomnień poświęcony śp. prof. dr hab. Piotrowi Francuzowi.

 

Wydarzenie zaplanowane jest na godzinę 17:30 w dniu 13 czerwca 2024 r. na terenie KUL (al. Racławickie 14 w Lublinie). Chcemy przede wszystkim dzielić się wspomnieniami związanymi z Piotrem. Jednakże, jako że nauka była dla Piotra nieodzownym elementem niemal każdego spotkania, także teraz chcemy uczcić go nie tylko naszą pamięcią, ale również działalnością naukową. W tym celu zaplanowaliśmy Seminarium z wyobraźnią - panel naukowy, poprzedzający tę mniej oficjalną część wieczoru wspomnień.

 


9 kwietnia 2024

Umysł w sieci - cykl wykładów

Andrzej Cudo i Paweł Fortuna będą prelegentami podczas cyklu otwartych wykładów Umysł w sieci poświęconemu zagrożeniom cyfrowego świata z perspektywy psychologii uzależnień.

 


19-20 marca 2024

Mózg w Czasie

Studenckie Koło Neuronauk wraz z kuratorem Dariuszem Zapałą po raz kolejny wzięło udział w Światowym Tygodniu Mózgu organizując popularno-naukową konferencję. Tematem wykładów był mózg w czasie.

 

 

Jedno z wystąpień prezentowała Emilia Zabielska-Mendyk z naszej Katedry oraz Katherine Mimnaugh, która realizuje staż naukowy w naszym laboratorium.