Kiedy już wybierzecie tutora, czas na wielki finał — stworzenie planu studiów. w praktyce tworzycie dwa plany w następującej kolejności — jeden dla siebie np. w Excelu, który zawiera dni i godziny zajęć oraz drugi, zwany "programem studiów" dla sekretariatu, zawierający listę kierunków oraz zajęć, podpisywany przez was i tutora, tworzony według wzorów umieszczonych w zakładce Dokumenty.
W kwestii programu studiów ważne jest tutaj pojęcie kierunku wiodącego, czyli waszego głównego kierunku, z którego wyrabiacie minimum programowe oraz z którego również bierzecie tutora. Przykładowo: jeżeli chcecie spełnić minimum programowe z samej historii, to waszym kierunkiem wiodącym jest historia. Jeżeli chcecie spełnić dwa minima programowe np. z prawa i historii, wówczas waszymi kierunkami wiodącymi są równolegle prawo i historia.
Tak, jak wspomnieliśmy, podstawą do ułożenia planu są zajęcia zawarte w minimach programowych, jednakże są pewne wymagania formalne względem planu (bo maksymalnymi jest tylko wasza samoorganizacja, ale warto na I semestrze 1. roku nie uczęszczać na wszystkie przedmioty, które brzmią interesująco), które każdy powinien spełnić. Poniższe wymagania mogą brzmieć skomplikowanie, ale w rzeczywistości nie jest wielkim problemem, by im sprostać, a starsi studenci zdecydowanie doradzą Wam w tym zakresie. Warto zaznaczyć, iż macie aż miesiąc na spokojne ułożenie swojego planu, zapewnienie podpisu własnego, podpisu swojego tutora i zaniesienie/przesłanie dokumentu do sekretariatu. Nieco mniej czasu macie jednak na podjęcie ostatecznej decyzji, jaki kierunek bądź kierunki chcecie studiować w ramach MISHuS - oświadczenie w tej sprawie musicie złożyć do sekretariatu do 15 października.
W razie potrzeby macie również możliwość zmiany swojego programu studiów (np. wypisania się z danych zajęć) już po oddaniu go do sekretariatu. Wówczas musicie złożyć do Dyrektora Kolegium podanie o korektę programu studiów (dostępna w zakładce Terminy i dokumenty), jednak możecie to zrobić nie później niż 30 dni przed rozpoczęciem sesji egzaminacyjnej. Nie polecamy jednak usuwać i dodawać zajęć w trakcie semestru poza przypadkami naprawdę drastycznymi.
Program studiów i praca roczna
Program studiów
Na przeciętny plan składają się dwie kategorie wymagań:
- Wymagania ogólne;
- Wymagania zajęciowe.
Wymagania ogólne
- 2 obszary, 3 kierunki
Podstawową zasadą, która musi zostać spełniona, jest zasada ujęcia w programach studiów przedmiotów z 3 różnych kierunków, obecnych w 2 obszarach — humanistycznym oraz społecznym, w cyklu rocznym.
Cykl roczny oznacza, że na spełnienie powyższej zasady składa się program studiów zarówno z pierwszego, jak i drugiego semestru. Pod tym względem są one rozliczane wspólnie.
To, w jakich obszarze znajduje się dany kierunek, zależy od Wydziału, w ramach którego się on znajduje. Co do zasady, obszar humanistyczny obejmuje Wydział Nauk Humanistycznych, Wydział Filozofii oraz Wydział Teologii, zaś obszar społeczny - Wydział Nauk Społecznych oraz Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji.
To, jak należy ułożyć plan, zależy w każdym przypadku od minimów programowych, które chcecie wypełniać. Są cztery możliwe warianty:
- Student realizuje minimum wyłącznie z obszaru humanistycznego (np. filozofii) Wówczas należy uwzględnić łącznie w obydwu planach co najmniej dwa przedmioty z kierunku/kierunków znajdujących się w obszarze społecznym, np. psychologii czy socjologii, a jednocześnie pamiętać o wymogu 3 kierunków.
- Student realizuje minimum wyłącznie z obszaru społecznego (np. psychologii) Sytuacja wygląda jak powyżej, tylko dobiera się przedmioty z obszaru humanistycznego.
- Student realizuje dwa minima programowe z dwóch kierunków z dwóch obszarów np. historia (humanistyczny) i prawo (społeczny).
- Wówczas ma obowiązek dobrać jeden przedmiot z kierunku w dowolnym obszarze w pierwszym lub drugim semestrze, aby spełnić wymóg trzech kierunków.
- Student wypełnia minima programowe z dwóch kierunków z jednego obszaru np. historia i filologia polska (humanistyczny). Wówczas należy dobrać 2 przedmioty z obszaru społecznego (niekoniecznie z tego samego kierunku) oraz pamiętać o wymogu trzech kierunków.
W przypadkach 1, 2 oraz 4 możecie to zaliczyć w trzech konfiguracjach:
- dwa przedmioty z drugiego obszaru w semestrze zimowym
- dwa przedmioty z drugiego obszaru w semestrze letnim
- jeden przedmiot z drugiego obszaru w semestrze zimowym i jeden przedmiot w letnim (tj. rozłożyć to na dwa semestry).
Jeżeli w danym minimum programowym znajduje się obowiązek uczęszczania na dane praktyki lub wyboru specjalizacji, studenci Kolegium MISHuS również są zobowiązani do jego wypełnienia.
Warto zaznaczyć, że nie wszystko złoto, co się świeci, dlatego zawsze warto zapytać starszych studentów, czy dany przedmiot może nas zainteresować, oraz czy np. nie wymaga on zestawu wykład+ćwiczenia.
Zwolnienie z zasady "2 obszary, 3 kierunki" zgodnie z Zasadami studiowania dopuszczalne jest jedynie dla studentów, którzy danego roku przystępują do obrony pracy licencjackiej lub magisterskiej. Wówczas możliwe jest uwzględnienie w konstrukcji semestralnego indywidualnego programu oferty jedynie kierunku wiodącego/kierunków wiodących. Nadal obowiązkowe jest wówczas spełnienie limitu 30 ECTS.
- Wymagania ECTS i dotyczące egzaminów
ECTS (ang. European Credit Transfer System), czyli Europejski System Transferu Punktów jest to system, w którym każde zajęcia na każdym kierunku posiadają określoną ilość punktów do zdobycia przy zaliczeniu tegoż przedmiotu. Ze wszystkim przedmiotów łącznie każdego semestru musicie spełnić liczbę 30 ECTS.
Dodatkowe według zasad studiowania w Kolegium MISHuS studenci zobowiązani są do złożenia co najmniej czterech egzaminów rocznie.
Wymagania zajęciowe
Dla waszej wygody, zachęcamy do udziału w zajęciach obowiązkowych wraz ze swoim kierunkiem wiodącym. Sporym atutem studiów w MISHuS jest fakt, że w przypadku, gdy dane zajęcia są prowadzone w kilku grupach, możecie swobodnie te grupy wybierać i dopasowywać do swojego rozkładu zajęć. Możecie nawet być w kilku grupach jednocześnie, w każdej dla innych zajęć np. jednocześnie w grupach 1,5 i 6.
Co do zasady, mishowców nie obowiązują limity osób w grupach, jednak trzeba z tym uważać na dużych pod względem liczebności kierunkach np. prawo czy psychologia. Najlepiej w takich sytuacjach jak najszybciej pisać do prowadzących, by w razie potrzeby szybko móc przenieść się do innej grupy. Warto także poczekać z oddaniem programu studiów do momentu otrzymania potwierdzenia od wszystkich prowadzących (oczywiście dotrzymując terminów określonych w Zasadach).
- Zajęcia zawarte w minimach programowych
Czyli ta wspomniana przez nas "esencja" danego kierunku. Zwyczajowo minima się nie zmieniają, więc jeżeli nie ma na wasz obecny rok zaktualizowanej listy minimów, to możecie bez problemu układać plan na podstawie minimum z poprzedniego roku. Jeżeli minima nie były aktualizowane przez jakiś czas, to dla własnego spokoju ducha możecie również porównać minima z kilku lat, żeby upewnić się, że dany przedmiot się nie zmieniał. W kwestiach specjalizacji kierunkowych i praktyk studenckich, obowiązuje was tylko i wyłącznie to, co zostało zawarte w waszym minimum programowym. - Obowiązkowe zajęcia MiSHuS
Listę tychże znajdziecie w zakładce Zajęcia obowiązkowe MISHuS. Oczywiście, jeżeli nie uda wam się dopasować danych zajęć mishowych do waszego planu, możecie na nie uczęszczać w następnym roku akademickim. Musicie jednak wówczas obowiązkowo złożyć podanie do Dyrektora Kolegium. Dodatkowo - jeżeli któryś z tych przedmiotów jest już prowadzony na którymś z waszych kierunków wiodących (np. etyka na filozofii), wówczas możecie złożyć wniosek do Dyrektora Kolegium o zwolnienie z uczęszczania na ten przedmiot w ramach MISHuS i zgodę na uczęszczanie na niego w ramach kierunku wiodącego. - Egzamin z języka obcego nowożytnego
Każdy student Kolegium MISHuS ma obowiązek zaliczenia egzaminu z wybranego języka obcego nowożytnego na poziomie B2 w trakcie i stopnia studiów oraz na poziomie B2+ w trakcie studiów II stopnia. W przypadku zaliczenia egzaminu na poziomie B2+ już w trakcie studiów I stopnia, ocena jest przepisywana podczas studiów II stopnia.
Za przeprowadzenie egzaminu odpowiada Studium Języków Obcych. Przywilejem studentów Kolegium jest to, że w przeciwieństwie do pozostałych studentów nie mają obowiązku uczęszczania na lektoraty, jeżeli nie czują takiej potrzeby w przygotowaniu się do egzaminu - wówczas możecie podejść do egzaminu w dowolnej wybranej sesji egzaminacyjnej. Jeżeli jednak już wyrażą taką chęć, musicie chodzić 4 pełne semestry (tak jak pozostali studenci) i zaliczyć egzamin w trakcie 4 sesji egzaminacyjnej.
Z obowiązku podejścia do egzaminu zwalniają:
- Zdane egzaminy z praktycznej nauki języka obcego na wybranej filologii nowożytnej
- Posiadanie certyfikatu znajomości języka obcego na poziomie B2/B2+ na studiach i stopnia i B2+ na studiach II stopnia i studiach jednolitych magisterskich
Obowiązkowe zajęcia i zaliczenia uniwersyteckie
Są to zajęcia obowiązkowe dla każdego studenta, które rządzą się podobnymi zasadami jak obowiązkowe zajęcia z MiSHuS, czyli krótko mówiąc po prostu musicie je zaliczyć.
Najwygodniej jest zaliczać je ze studentami ze swojego kierunku wiodącego
UWAGA! Jeżeli żaden z Twoich kierunków wiodących nie prowadzi zajęć z poniższej listy (np. przedsiębiorczości), masz i tak obowiązek zaliczyć te zajęcia z innym kierunkiem, ponieważ wymagają tego Zasady studiowania. Informacje o tym, czy te zajęcia są prowadzone lub nie można sprawdzić w zakładce Plan studiów na platformie e-kul.
Dokładne listy tych przedmiotów dla każdego stopnia studiów w MISHuS znajdują się w zakładce Zajęcia obowiązkowe dla MISHuS.
- Szkolenia BHP, Przysposobienie Biblioteczne, RODO oraz Prawa i Obowiązki Studenta (I rok)
Są to szkolenia, zaliczane na samym początku studiów albo poprzez uczestnictwo w warsztatach stacjonarnych albo poprzez platformę e-kul.
- Wychowanie fizyczne (I rok)
60 h zajęć na pierwszym roku akademickim po 1,5 godziny (czyli 30 h zajęć na 1 semestr). Zajęcia odbywają się na Hali Sportowej KUL przy Alei Kraśnickiej. Tutaj z osobistego doświadczenia zalecamy regularne uczęszczanie na zajęcia i nadrabianie opuszczonych godzin, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji pod koniec semestru.
UWAGA! Studenci MISHuS nie biorą udział w kodowaniu się na zajęcia wf. Jedyne co robicie, to wpisanie danej grupy zajęciowej z wf w program studiów, tak jak np. zajęcia z waszych kierunków wiodących.
- Przedsiębiorczość (I rok)
Podobne do podstaw przedsiębiorczości z liceum, do zaliczenia w 1 semestr.
- Tutoring (I rok) - 1 semestr
- Małżeństwo i rodzina w antropologii chrześcijańskiej (III rok semestr II) - 1 semestr
- Zajęcia ogólnouniwersyteckie w języku obcym (II stopień MISHuS, I rok II semestr) - 1 przedmiot, wybrany z listy ogólnouniwersyteckiej, udostępnianej pod koniec semestru I na e-kul w zakładce Plan studiów/Kolegium MISHuS i w Aktualnościach.
Pozostałe zajęcia
Czyli te zajęcia, na które sami chcecie uczęszczać i je zaliczyć dla własnej chęci poszerzania wiedzy.
Przykładowy program studiów [kliknij]
Ostatnia aktualizacja: 15.02.2023, godz. 21:57 - Andrzej Zykubek