Uwaga Doktoranci!
Na mocy ustawy z dnia 7 kwietnia 2022 r. (O zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce) przedłużono do końca grudnia 2023 r. termin obowiązkowego zamykania przewodów doktorskich, wszczętych przed 30 kwietnia 2019 r. i niezakończonych (dotychczasowy termin grudzień 2022 r.).
https://dziennikustaw.gov.pl/D2022000101001.pdf
Przy tej okazji przypominamy, że w myśl przepisów KUL (Uchwała Senatu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II z dnia 30 stycznia 2014 r. w sprawie ustalenia zasad finansowania przeprowadzanych przewodów doktorskich, postępowań habilitacyjnych i postępowań o nadanie tytułu naukowego profesora) absolwenci studiów doktoranckich, którzy zakończyli studia i w trakcie ich trwania otworzyli przewód doktorski, mogą jeszcze przez okres następnego roku akademickiego złożyć pracę oraz przeprowadzić postępowanie bez ponoszenia kosztów z tego tytułu. To oznacza, że absolwenci, którzy nie złożyli pracy w tym terminie, będą mogli kontynuować przewód do 31.12.2023 r., lecz na zasadzie odpłatności za przewód doktorski.
Przy okazji warto zaznaczyć, że ustawa uwzględnia realny czas uzyskania stopnia doktora, czyli faktycznie praca powinna zostać złożona w terminie, który umożliwi jej zrecenzowanie i przeprowadzenie obrony oraz zatwierdzenie uchwały przez właściwą radę instytutu do końca grudnia 2023 r.
W myśl Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Art. 186. 1.) stopień doktora nadaje się osobie, która:
1) posiada tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera albo równorzędny lub posiada dyplom, o którym mowa w art. 326 ust. 2 pkt 2 lub art. 327 ust. 2, dający prawo do ubiegania się o nadanie stopnia doktora w państwie, w którego systemie szkolnictwa wyższego działa uczelnia, która go wydała;
2) uzyskała efekty uczenia się dla kwalifikacji na poziomie 8 PRK, przy czym efekty uczenia się w zakresie znajomości nowożytnego języka obcego są potwierdzone certyfikatem lub dyplomem ukończenia studiów, poświadczającymi znajomość tego języka na poziomie biegłości językowej co najmniej B2;
3) posiada w dorobku co najmniej:
- a) 1 artykuł naukowy opublikowany w czasopiśmie naukowym lub w recenzowanych materiałach z konferencji międzynarodowej, które w roku opublikowania artykułu w ostatecznej formie były ujęte w wykazie sporządzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 267 ust. 2 pkt 2 lit. b, LUB
- b) 1 monografię naukową wydaną przez wydawnictwo, które w roku opublikowania monografii w ostatecznej formie było ujęte w wykazie sporządzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 267 ust. 2 pkt 2 lit. a, albo rozdział w takiej monografii, LUB
- c) dzieło artystyczne o istotnym znaczeniu;
4) przedstawiła i obroniła rozprawę doktorską;
5) spełniła inne wymagania określone przez podmiot doktoryzujący.
Natomiast szczegółowe zasady nadawania stopnia doktora w KUL reguluje Uchwała Senatu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II z dnia 21 listopada 2019 r.
W myśl obowiązujących przepisów w przypadku osób, które rozpoczęły studia doktoranckie przed rokiem akademickim 2019/2020, postępowanie w sprawie nadania stopnia doktora wszczyna złożenie wniosku o wyznaczenie promotora lub promotorów.
Formularz wniosku wraz z informacją o załącznikach znajduje się w zakładce: wszczęcie postępowania w sprawie nadania stopnia doktora.
Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023, godz. 13:37 - Joanna Wiatr