Dyrektor Instytutu Nauk o Sztuce, ks. prof. Piotr Wiśniewski prorektorem KUL

W dniu 2.07.2024 r. ks. dr hab. Piotr Wiśniewski, prof. KUL został powołany przez Rektora KUL na prorektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II do spraw misji uniwersytetu. Nowy prorektor zacznie urzędowanie od 1 września.

WIĘCEJ INFORMACJI

Serdecznie gratulujemy!


Dr hab. Małorzata Gamrat laureatką Nagrody im. Księdza Idziego Radziszewskiego

W Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, w dniu Święta Patronalnego KUL (7.06.2024 r.) Pani dr hab. Małgorzata Gamrat otrzymała najwyższe wyróżnienie akademickie przyznawane na KUL za wyjątkowe osiągnięcia naukowe: Laur Uniwersytecki – Nagrodę im. Księdza Idziego Radziszewskiego. Badaczka została wyróżniona nagrodą I stopnia w edycji 2024 za opublikowanie w wydawnictwie Brill przełomowej monografii Franz Liszt’s Songs for Voice and Piano. The Composer’s Approach to Poetry and Music, w której Autorka zastosowała nowatorską metodologię badań z pogranicza muzykologii i literaturoznawstwa.

Czytaj dalej...

17-18.04.2024 - Międzynarodowa Naukowo-Praktyczna Konferencja „Altitudi Mundi Spiritualis”

W dniach 17-18 kwietnia 2024 r. na Krzemienieckiej Regionalnej Akademii Humanistyczno-Pedagogicznej (Ukraina) odbyła się I Międzynarodowa Naukowo-Praktyczna Konferencja „Altitudi Mundi Spiritualis”, w której wzięli udział naukowcy z kilkunastu ośrodków akademickich z Austrii, Litwy, Polski, Słowacji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Współorganizatorem wydarzenia był Instytut Nauk o Sztuce KUL.

Czytaj dalej...

Wizyta prof. Eero Tarastiego z Uniwersytetu Helsińskiego

W dniach 11-15 marca 2024 r. Instytut Nauk o Sztuce, w ramach programu "Profesor wizytujący na KUL", gości światowej sławy muzykologa i semiotyka – Profesora Eero Tarastiego z Uniwersytetu Helsińskiego. W trakcie swojego pobytu prof. Tarasti prowadzi wykład ogólnouniwersytecki „Semiotics and music: theory and practice”. Opiekunem merytorycznym wizyty jest dr hab. Małgorzata Gamrat.

FOTORELACJA


Śp. Gizela Maria Skop

W dniu 2 marca 2024 r. w wieku 84 lat zmarła Gizela Maria Skop. Absolwentka i dydaktyk muzykologii KUL, wieloletnia organistka kościoła akademickiego. Współzałożycielka Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła, muzykolog i muzyk kościelny, bliski współpracownik sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, aktywny członek zainicjowanych przez niego dzieł, członek diakonii ośrodka Marianum w niemieckim Carlsbergu.


Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie, a światłość wiekuista niechaj jej świeci na wieki.

Czytaj dalej...

Projekt naukowców INoS z dofinansowaniem w ramach NPRH

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło wyniki naboru do Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki w module Dziedzictwo narodowe. Minister zakwalifikował do oceny merytorycznej 128 wniosków spośród 189 zgłoszonych. Wśród nagrodzonych projektów przeznaczonych do dofinansowania znalazło się sześć przygotowanych przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, w tym jeden przez naukowców Instytutu Nauk o Sztuce:

„Źródła liturgiczno-muzyczne Opactwa Cystersów w Krakowie - Mogile jako przedmiot badań kultury staropolskiej”. Kierownik: ks. dr hab. Piotr Wiśniewski, prof. KUL

Czytaj dalej...

Konkurs grantowy w dyscyplinie nauki o sztuce 2024

Dyrektor Instytutu Nauk o Sztuce, ks. prof. Piotr Wiśniewski ogłasza konkurs grantowy w dyscyplinie nauki o sztuce.

 

Termin składania wniosków upływa 26 lutego 2024 r. (poniedziałek) o godz. 12.00.

  • Wnioski w wersji papierowej należy dostarczyć do sekretariatu INoS (osobiście, korzystając ze skrzynki podawczej obok pok. CN-114 lub przesyłając pocztą tradycyjną).
  • Wnioski w formacie pdf oraz w wersji edytowalnej należy przesłać na adres poczty elektronicznej sekretariatu <inos @ kul.pl>

 

Wnioski niekompletne, nieczytelne lub niespełniające warunków formalnych, w tym złożone po terminie, nie będą rozpatrywane.


Informacje dotyczące grantów, regulamin oraz formularze dostępne są na stałe na stronie internetowej Instytutu w zakładce "Dla pracowników"

Czytaj dalej...

Pani Profesor Sawulska wśród "Zasłużonych dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas"

W dniu 15.11.2023 r. Minister Edukacji i Nauki odznaczył pracowników KUL medalem Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas. Za szczególne zasługi dla szkolnictwa wyższego i nauki, w tym za wybitne osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej oraz organizacyjnej odznaczeni zostali Ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski, Rektor KUL oraz Pani dr hab. Iwona Sawulska z Instytutu Nauk o Sztuce.


22.11.2023 - Obchody wspomnienia Świętej Cecylii

Wykładowcy i studenci muzykologii KUL zapraszają na obchody liturgicznego wspomnienia św. Cecylii w środę 22 listopada 2023 r.

PROGRAM


„Dni KULtury Polskiej” w Paryżu z udziałem pracowników INoS

W dniach 12-14 maja 2023 r. w Paryżu odbędą się „Dni KULtury Polskiej” organizowane przez Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą. W programie wydarzenia zaplanowano koncert zatytułowany "Polska piosenka w historii. Historia Polski w piosenkach" z udziałem artystów Instytutu Nauk o Sztuce: prof. Jadwigi Kowalskiej, prof. Agnieszki Schulz-Brzyskiej i dr. Andrzeja Gładysza. Szczegółowy program dostępny jest na stronie Majowe „Dni KULtury Polskiej” w Paryżu