Wystawa została zlokalizowana w budynkach KUL przy Alejach Racławickich 14 w Lublinie. Każdy mieszkaniec regionu będzie miał możliwość zapoznania się z prezentowanymi treściami. Wystawa składa się z następujących części tematycznych:
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
"Niepodległy Lublin";
-
"KUL dla patriotyzmu";
-
"Studenci dla niepodległości".
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Każda część promuje wartości patriotyczne w innym obszarze związanym z działalnością Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
"Niepodległy Lublin" to część nawiązująca do wydarzeń historycznych oraz postaci, które związane są z Lublinem oraz wniosły znaczący wkład w odzyskanie przez Polskę wolności. Do ich grona możemy zaliczyć w szczególności: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Daszyńskiego, Edwarda Rydz-Śmigły, Stanisława Thugutta czy też Tomasza Arciszewskiego.
"KUL dla patriotyzmu" to część wystawy poświęconej ukazaniu patriotycznych wartości uniwersytetu, ich promocja oraz przedstawienie postaci które w szczególny sposób odznaczyły się w historii uczelni. Wśród najważniejszych nazwisk należy wymienić: ks. Idziego Benedykta Radziszewskiego, Jacka Woronieckiego OP, a także tych którzy przyglądali się i uczestniczyli w tworzeniu KUL, tj. Stefan Wyszyński, Franciszek Blachnicki oraz Jan Paweł II.
"Studenci dla niepodległości" - stanowi odniesienie do działalności PSRP oraz ma na celu promocje wartości patriotycznych wśród studentów. Przywołana została organizacja Legii Akademickiej rozszerzona o istotę i działalność 36. Pułku Piechoty Legii Akademickiej.
Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Niepodległa”
Ostatnia aktualizacja: 23.10.2022, godz. 17:38 - Grzegorz Tutak