W związku z wejściem w życie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce od roku akademickiego 2019/2020 model kształcenia doktorantów oraz sposób rekrutacji ulegną zmianie. Dotychczasową formę studiów doktoranckich zastąpi Szkoła Doktorska KUL.
Do uzyskania doktoratu z nauk teologicznych konieczne jest zdobycie stopnia akademickiego licencjatu kościelnego. Wydział Teologii KUL od roku akademickiego 2019/2020 uruchamia Teologiczne Studium Licencjackie. Studia licencjackie będą zwieńczone egzaminem i uzyskaniem stopnia akademickiego licencjatu kościelnego w określonej specjalizacji (dyscyplinie teologicznej).
Dotychczas Wydział Teologii KUL prowadził rozbudowane studia doktoranckie w 16 specjalizacjach, trwające 4 lata (8 semestrów), prowadzone przez poszczególne instytuty:
- Sekcja Nauk Biblijnych w zakresie biblistyki,
- Sekcja Historii Kościoła i Patrologii w dwóch specjalizacjach: historia Kościoła i patrologia,
- Sekcja Teologii Fundamentalnej w dwóch specjalizacjach: teologia fundamentalna, religioznawstwo i misjologia,
- Sekcja Teologii Dogmatycznej w zakresie dogmatyki,
- Sekcja Teologii Moralnej w zakresie teologii moralnej,
- Sekcja Teologii Duchowości w zakresie duchowości,
- Sekcja Liturgiki i Homiletyki w zakresie liturgiki i homiletyki. Z myślą o osobach duchownych prowadzone są studia podyplomowe w zakresie formacji pastoralno-liturgicznej - Instytut Pastoralno-Liturgiczny,
- Sekcja Teologii Pastoralnej i Katechetyki w następujących specjalizacjach: teologia praktyczna, duszpasterstwo rodzin, edukacja medialna, katechetyka,
- Sekcja Instytut Ekumeniczny w zakresie ekumenizmu,
- Sekcja Instytut Muzykologii — w zakresie muzykologii.
W ciągu 100 lat istnienia Wydziału Teologii stopień doktora teologii uzyskało ponad 1500 osób, zarówno duchownych, jak i świeckich.
Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021, godz. 12:28 - Ewa Zięba