Aktualności / Wydarzenia

Centrum Seniora KUL zainaugurowało działalność

– Chcemy stworzyć wspólnotę uniwersyteckich pokoleń – mówił do emerytowanych pracowników uniwersytetu prorektor ds. misji i cyfryzacji dr hab. Adam Zadroga, prof. KUL. 30 stycznia 2024 działalność zainaugurowało Centrum Seniora KUL. To nowa inicjatywa Rektora KUL ks. prof. Mirosława Kalinowskiego, która ma łączyć obecnych studentów i dawnych pracowników uniwersytetu.

Prorektor Zadroga podkreślił, że emerytowani pracownicy stanowią ważną cześć uniwersyteckiej wspólnoty. – Wnosicie Państwo coś niezwykle cennego, tworzycie pamięć i tożsamość uniwersytetu – zwrócił się do uczestników spotkania zachęcając ich do udziału w międzypokoleniowej integracji, w której aktywnie chcą uczestniczyć studenci kierunku nauki o rodzinie. Ciekawe, że inicjatywa władz uniwersytetu spotkała się tu z pomysłem studentów, którzy także nosili się z pomysłem spotkań dla uniwersyteckich seniorów.

Jedna z uczestniczących w spotkaniu studentek nauk o rodzinie, Wiktoria, mówi, że pomysł narodził się podczas spotkania reaktywowanego w tym roku koła naukowego. – Wymienialiśmy się pomysłami, z jakimi inicjatywami moglibyśmy wyjść nie tylko do ludzi w naszym wieku czy rodzin, ale także do ludzi starszych i między innymi padł taki pomysł, żeby zorganizować takie spotkania dla seniorów – opowiada. Jak podkreśla Wiktoria studenci we współpracy z emerytowanymi pracownikami chcą zebrać pomysły na działanie Centrum, a następnie wspólnie je realizować.

Inicjatywa spotkała się z żywym zainteresowaniem i zgromadziła liczne grono emerytowanych pracowników uniwersytetu. – To jest fantastyczna inicjatywa, na którą czekałam latami – ocenia dr hab. Dorota Kornas-Biela, prof. KUL, która podkreśla, że brakowało takiej przestrzeni, w której emerytowani pracownicy mogliby się spotykać. Jej małżonek, prof. Adam Biela, dodaje, że jest to szansa, aby ludzie, których łączył uniwersytet jako miejsce pracy, spotykali się częściej niż tylko raz w roku, na tradycyjnym spotkaniu opłatkowym.   

Państwo Bielowie podkreślają, że w naturalny sposób takie spotkania mogą przyczyniać się do utrwalania historii KUL, a także do jej przekazania kolejnym pokoleniom.  – Pamięć przeszłości jest bardzo ważna, bo stanowi ona fundament tożsamości uniwersytetu – zauważa prof. Kornas-Biela. Jej zdaniem w ramach działalności Centrum mogą powstać publikacje utrwalające wspomnienia byłych pracowników uniwersytetu, jest to także świetna okazja do uzupełnienia uniwersyteckiego archiwum o znajdujące się w zbiorach prywatnych fotografie dokumentujące działalność uniwersytetu. Ale to także okazja, by rozbudzić intelektualną aktywność byłych wykładowców. Zdaniem Pani Profesor wielu z nich chętnie będzie dzielić się swoją wiedzą, np. podczas fakultatywnych wykładów dla studentów.