Działania
W ramach projektu pn. „Centrum Badań nad Dyplomacją KUL” realizowanego jest na zlecenie Ministra Edukacji i Nauki realizowanych będzie szereg poniższych działań:
KWERENDY ŹRÓDŁOWE
Celem działania jest stworzenie pełnej bibliografii przedmiotu na podstawie kwerend w bibliotekach polskich i zagranicznych, ambasady Polski za granicą i w oparciu o zasoby internetowe. W ramach działania planuje się także wyjazdy studyjne do ośrodków badawczych, naukowych i placówek dyplomatycznych RP za granicą.
PRACE EDYTORSKIE I WYDAWNICZE
Celem ogólnym działania jest nowoczesna edycja (drukowana i cyfrowa) publikacji podejmujących badania nad historią, ewolucją, uwarunkowaniami, instrumentami, wyzwaniami i wymiarami współczesnej dyplomacji realizowanej przez różne agendy – władze RP, placówki dyplomatyczne i konsularne, instytuty kultury i języka polskiego za granicą, organizacje społeczne, gospodarcze, kulturalne, naukowe.
STUDIA PODYPLOMOWE
W ramach tego działania przewiduje się organizację i prowadzenie czterech edycji rocznych nieodpłatnych studiów podyplomowych „Dyplomacja i służba zagraniczna”, których celem będzie pogłębienie wiedzy i rozwój intelektualny jego uczestników
Kadra studiów podyplomowych będzie stanowiła w głównej mierze pracowników
z MSZ oraz pracowników polskich i zagranicznych ośrodków analitycznych i uniwersyteckich. Absolwenci studiów podyplomowych oprócz uzyskania dyplomu ukończenia, otrzymają również unikatowy certyfikat potwierdzający ukończenie studiów.
Działanie to pozwoli absolwentom studiów, młodym badaczom, pracownikom administracji zdobyć kompleksową wiedzę na temat zagadnień związanych z pracą w służbie zagranicznej.
CERTYFIKOWANE SZKOLENIA I WARSZTATY Z DYPLOMACJI
Szkolenia i warsztaty będą charakteryzować się wyselekcjonowaną tematyką z zakresu dyplomacji jak np.: szkolenie z protokołu dyplomatycznego, szkolenie z wystąpień publicznych, szkolenie z prowadzenia negocjacji, szkolenie z zarządzania zespołem pod presją czasu. Praktyczny charakter szkoleń ma na celu kompleksowe przekazanie uczestnikom specjalistycznej wiedzy przydatnej w późniejszej pracy w dyplomacji.
Instruktorami podczas szkoleń będą pracownicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych, niezależni eksperci specjalizujący się w rozwoju kompetencji menadżerskich, pracownicy Centrum Badań nad Dyplomacją KUL oraz pracownicy Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej.
SZKOŁA LETNIA DYPLOMACJI
Planuje się uruchomienie trzech edycji Letniej Szkoły Dyplomacji. Dwudniowa szkoła letnia będzie organizowana poza siedzibą KUL. Wydarzenie będzie obejmowało serię 8 szkoleń. Odbywać się one będą w okresie wakacyjnym 2025-2027.
Odbiorcami szkoły letniej będą przede wszystkim studenci i absolwenci lubelskich szkół wyższych; samorządowcy; pracownicy naukowi; eksperci. Szkolenia i warsztaty będą charakteryzować się wyselekcjonowaną tematyką z zakresu dyplomacji. Instruktorami podczas szkoleń będą pracownicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych, niezależni eksperci oraz wykładowcy KUL.
CYKL WYKŁADÓW, DYSKURSÓW
Działanie zakłada spotkania dyskusyjne z osobami zaufania publicznego, przedstawicielami państwa, instytucji publicznych, nauki, kultury, sztuki, mediów czy dyplomacji. Realizowane będą cykliczne „Dyskursy o świecie” oraz seria wykładów otwartych w ramach „Uniwersyteckiego Forum Dyplomacji”. Działanie ma nie tylko przybliżyć praktyczną stronę działalności osób zaufania publicznego, w tym zawodowych dyplomatów, ale również umożliwić słuchaczom dogłębną analizę węzłowych wyzwań współczesnego świata, a w konsekwencji analizę możliwości działania różnych podmiotów zaangażowanych w różne procesy o charakterze międzynarodowym.
KONCERTY NIEDZIELNE
Planowany cykl koncertów powiązany jest nierozerwalnie z istotą dyplomacji i będzie pełnił wiele zadań. Co do zasady stanowił będzie praktyczną naukę realizacji zadań z zakresu dyplomacji publicznej.
W ramach cyklu koncertów planuje się zapraszanie twórców z różnych krajów świata, co w rzeczywistości pozwoli studentom i innym uczestnikom nie tylko na poszerzenie ich własnych horyzontów, ale umożliwi także praktyczne działanie w środowisku międzynarodowym, zachęci do wykorzystania zdobytych w ramach projektu umiejętności, stworzy możliwość komunikacji w języku obcym.
DZIAŁALNOŚĆ KONFERENCYJNA
W związku z prowadzonymi pracami badawczymi i publikacyjnymi planowane jest organizacja konferencji i seminariów. Konferencje będą podsumowaniem ważnego etapu badań i okazją do prezentacji ich wyników.
Uczestnikami będą przedstawiciele świata nauki i dyplomacji w Polsce i za granicą, osoby zaangażowane w realizację zadania. Konferencje zostaną zorganizowane w formie hybrydowej (stacjonarnie i on-line).
Dodatkowo w ramach działania pracownicy Centrum Badan nad Dyplomacją będą organizować we współpracy z innymi ośrodkami w Polsce i za granicą sesje tematyczne związane z prowadzonymi badaniami na Międzynarodowych Kongresach.