Program badawczy katedry:
Profil naukowo-badawczy Katedry zaplanowany na lata 2013-2018 zakłada realizację szerokiej koncepcji badań socjologicznych, mieszczących się w obrębie dwóch obszarów:
- Socjologii partycypacji społecznej w kontekście przemian społeczno-kulturowych
- Problematyki rozwoju polskich migrantów poakcesyjnych w krajach Unii Europejskiej
Pierwszy obszar badawczy realizowany przez pracowników Katedry obejmuje wieloaspektową analizę dynamiki życia społecznego w celu poznania uwarunkowań, mechanizmów oraz znaczenia partycypacji społecznej i obywatelskiej w Polsce i w wybranych krajach europejskich.
Zakres tematyczny badań w tym obszarze:
- partycypacja społeczna i obywatelska w przestrzeni publicznej, w skali mikro i makrospołecznej;
- dialog społeczny i obywatelski, współpraca i partnerstwa międzysektorowe;
- animowanie, organizowanie i integrowanie społeczności lokalnych;
- aksjologiczne wymiary przestrzeni publicznej, rola religii i osób wierzących we współczesnych procesach społecznych i w kształtowaniu społeczeństwa obywatelskiego;
- znaczenie służb publicznych;
- polityka społeczna i organizacje pozarządowe.
W ramach realizacji powyższych zamierzeń pracownicy Katedry brali lub biorą udział w projektach badawczych oraz planują pozyskiwanie grantów badawczych, a także współpracę z organizacjami pozarządowymi, międzynarodowymi, krajowymi i regionalnymi.
Drugi obszar badawczy to problematyka rozwoju polskich migrantów poakcesyjnych w krajach Unii Europejskiej, realizowany w latach 2015 – 2016 przez zespół w składzie: dr hab. Jadwiga Plewko, dr hab. Wioletta Szymczak, ks. dr Tomasz Adamczyk.
Zespół podejmuje wieloaspektową analizę rozwoju zawodowego, społecznego, osobowego, materialnego, rodzinnego i religijno-moralnego migrantów polskich w Wielkiej Brytanii. Celem badań jest próba określenia uwarunkowań istotnych zmian zachodzących w życiu migrantów, ich kierunków i przebiegu, postrzeganych z perspektywy samych aktorów procesu migracyjnego i znaczeń, jakie im przypisują. Dla realizacji projektu w roku 2015 przeprowadzono socjologiczne badania jakościowe wśród migrantów poakcesyjnych osiadłych na Wyspach Brytyjskich, a ich analiza przedstawiona zostanie w odrębnej monografii. Projekt ma znaczenie szczególnie w perspektywie wyraźnych tendencji do przekształcania się wcześniejszych migracji czasowych z Polski do krajów UE w migracje osiedleńcze.
Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020, godz. 12:51 - Maria Mazurek-Olszowa