z życia Katedry Języka Greckiego
czyli, co?... gdzie?... i kiedy?...
Zapraszamy na studia filologii klasycznej!
Po co dziś i komu potrzebna jest filologia klasyczna i dlaczego warto ją studiować? Odpowiedzią na powyższe zapytania niech będą poniższe refleksje ks. Łukasza Libowskiego, studenta ostatniego roku naszej filologii oraz doktora Wojciecha Kopka, wykładowcy naszego kierunku:
VIVAT PROFESSOR!
DOKTORAT HONORIS CAUSA
DLA PROF. HENRYKA PODBIELSKIEGO
Niezmiernie dumni jesteśmy z nadania Doktoratu Honoris Causa naszemu, emerytowanemu profesorowi Henrykowi Podbielskiemu na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zachęcamy do obejrzenia video z uroczystości na UAM oraz fotorelacji autorstwa prof. Krzysztofa Nareckiego, kierownika Katedry Języka Greckiego.
Odyseja Homera
w nowym przekładzie prof. Romana Chodkowskiego
W 1953 roku ukazuje się na polskim rynku wydawniczym pierwszy polski przekład Odysei Homera w tłumaczeniu Jana Parandowskiego. Po ponad 67 latach od tamtego wydarzenia ukazuje się nowa translacja greckiego aojdy autorstwa prof. Romana Chodkowskiego, emerytowanego profesora naszej Katedry. Obok tego przekładu Pan Profesor jest również autorem przekładu tragedii Ajschylosa, Sofoklesa, czy Eurypidesa. Dziękujemy Panu Profesorowi za jego pracę na rzecz nie tylko naszej Katedry i Uniwersytetu, ale i całej literatury polskiej.
GRECKIE KOLĘDOWANIE
Jak co roku Studenci naszego kierunku w okresie Bożego Narodzenia przygotowują opłatkowe spotkanie, na którym odczytywany jest fragment Pisma Świętego oczywiście w języku greckim. Niestety, pandemia zweryfikowała i te plany. Udało się jednak naszym Studentom wraz z ich Przyjaciółmi nagrać kolędowe greckie życzenia. Dziękujemy za ich zaangażowanie i pomimo trudności za podtrzymywanie bożonarodzeniowych tradycji naszego kierunku.
WARSZTATY FILOLOGÓW KLASYCZNYCH KUL
Z ZAKRESU CLASSICAL STUDIES
GRECJA 2021
Ubiegły rok, z powodu pandemii, okazał się dla wszystkich trudnym czasem. Również i dla studentów i wykładowców filologii klasycznej, którzy nie tylko musieli zmierzyć się z nową formą studiowania i nauczania zdalnego, ale i dla zamierzonych wcześniej przedsięwzięć, jakim była organizacja warsztatów filologów klasycznych w Grecji. Kiedy czas okazał się łaskawszy zaczęliśmy realizować nasze plany... 1 października rozpoczęliśmy nasze zajęcia w Atenach. Gdzie, jak gdzie, ale właśnie tam, u stóp Akropolu rozpoczęła się nasza grecka marszruta, mająca swoje dopełnienie w Salonikach. Niemalże 10 dni intensywnego chłonięcia starożytności. Spotkaliśmy się z Platonem w jego Akademii, pojechaliśmy do nadmorskiej Stagiry (dziś Olimpiada), aby poznać rodzinne strony Arystotelesa i jemu samemu się pokłonić. Były i misteria eleuzyńskie i grobowiec Filipa Macedońskiego w Lefkadzie i Termopilskie Wzgórze i Meteory i wiele innych jeszcze przeciekawych miejsc, zdarzeń, informacji... Tego po prostu trzeba doświadczyć! Tam po prostu trzeba pojechać! Zapraszamy na kolejny wyjazd!
WARSZTATY FILOLOGÓW KLASYCZNYCH KUL
Z ZAKRESU CLASSICAL STUDIES
NEAPOL 2018
WARSZTATY FILOLOGÓW KLASYCZNYCH KUL
Z ZAKRESU CLASSICAL STUDIES
GRECJA 2016
Co roku, w ramach zajęć, studenci wraz z wykładowcami udają się na dwutygodniowe warsztaty klasyczne do Grecji. In loco zapoznajemy się z tym wszystkim, czego uczymy się w akademickich ławkach. Stąpamy ścieżkami wielkich władców, filozofów, pisarzy, historyków i zwyczajnych ludzi starożytności, których dziedzictwo staje się nam o wiele bliższe poprzez "dotknięcie i posmakowanie" ich codzienności. W ramach zajęć każdy z uczestników zobowiązany jest do zaprezentowania owoców swoich badań filologicznych, filozoficznych, czy też historycznych. Uzupełnienie nauki stacyjnej in loco w Grecji niesie niesamowite wrażenia, niezapomniane obrazy, poszerzając intelektualno-wizualne horyzonty dziedziny, nad którą pochylamy się każdego dnia...
Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023, godz. 14:59 - Dariusz Piasecki