Aktualności
Konferencja „Wspólna praca, wspólny plon – sukces spółki paliwowej Gazolina S. A. w II Rzeczypospolitej”
„Wspólna praca, wspólny plon – sukces spółki paliwowej Gazolina w II RP” konferencja naukowa, organizowana przez Fundację Niepodległości wraz z Instytutem Historii KUL oraz Centrum Badań nad Organizacjami Polonijnymi za Granicą KUL w dniach 9 – 10 października 2023 r. w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II (Al. Racławickie 14, 20-950 Lublin, sala: CTW 114).
Wydarzenie jest objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Konferencja realizowana jest w ramach projektu „Badania i upowszechnienie nowatorskich dokonań gospodarczych i społecznych Spółki Gazolina w II RP” dofinansowanego przez Ministra Nauki i Edukacji w ramach programu Nauka dla Społeczeństwa (nr identyfikacyjny: NdS/550914/2022/2022).
Nosi ona tytuł „Wspólna praca – wspólny plon”, gdyż hasło to odzwierciedlało misję życiową twórcy „Gazoliny”, inż. Mariana Wieleżyńskiego, którego w pionierskim dla polskiego przemysłu energetycznego dziele wspierał inż. Władysław Szaynok. W efekcie ich działań rozwój gospodarczy firmy, założonej w roku 1912, od wczesnych lat jej funkcjonowania wzmacniało wdrażanie koncepcji, by współwłaścicielami stali się również pracownicy przedsiębiorstwa (akcjonariat pracowniczy). Dzięki ukierunkowanej strukturze właścicielskiej – polskie przedsiębiorstwo o wysokiej rentowności ochroniono przed przejęciem przez obcy kapitał.
Twórcy „Gazoliny” realizowali swoje, nierzadko pionierskie, dokonania technologiczne i biznesowe w ścisłym powiązaniu z postawami patriotycznymi. Ukształtowani w wielokulturowej przestrzeni Małopolski Wschodniej i Lwowa jeszcze pod panowaniem monarchii austro-węgierskiej, świetnie umieli wykorzystać atuty takiego środowiska dla stworzenia przedsiębiorstwa, które swoim rynkowym sukcesem mogło wesprzeć gospodarkę odradzającego się państwa polskiego.
Uruchomili jedną z pierwszych na świecie wytwórni płynnego gazu ziemnego (eksportowanego w butlach m.in. do Belgii oraz Palestyny), doprowadzili rurociągiem gaz ziemny z Zagłębia Borysławskiego do Lwowa (1929), czy wreszcie, od początku lat 30., gazyfikowali nowo powstające miasto w Gdyni, z zastosowaniem nowoczesnej technologii wytwarzania dwugazu.
Twórcy spółki „Gazoliny” odnieśli olbrzymi sukces rynkowy, cały czas ściśle wiążąc losy swojej firmy z rozwojem gospodarczym II Rzeczypospolitej.
Prezentacja korzeni polskiego gazownictwa unaoczni odbiorcom także dzisiejszą wagę tego sektora dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.
Projekt i przedmiotowa konferencja pozwalają na wykazanie efektywności badań w zakresie nauk humanistycznych i społecznych dla budowania oraz wzmacniania poczucia tożsamości polskiego przemysłu i nauki – w kluczowym obszarze bezpieczeństwa energetycznego Polski.
Poprzez powiązanie z dzisiejszymi osiągnięciami polskich spółek z sektora energetycznego – może pomóc w budowaniu tak bardzo dziś w Polsce potrzebnego "patriotyzmu gospodarczego".
Konsultanetm naukowym projektu jest dr hab. Jacek Gołębiowski, prof. KUL.
Konferencji towarzyszy wydanie we współpracy z Wydawnictwem Towrzystwa Naukowego KUL dwóch publikacji:
„Wspólna praca, wspólny plon – raport w dwudziestopięciolecie S.A. Gazolina 1912-1937” (reprint raportu spółki z roku 1937)
oraz
„Wspólna praca, wspólny plon – życie i dzieło mądrego człowieka” – wydanie IV biografii współtwórcy spółki Gazolina S.A., inż. Mariana Wieleżyńskiego, autorstwa jego syna: Lecha Wieleżyńskiego (napisanej i wydanej w Londynie w rokui 1985).