Aktualności / Wydarzenia

Nauczyciele kontra pokolenie ekranów. Czas na nowoczesne metody w edukacji

Czy obecny system kształcenia motywuje uczniów? Jak nauczyciele powinni przekazywać wiedzę, żeby nie znudzić uczniów? Nasz zagraniczny gość – profesor Mario Pace z Uniwersytetu na Malcie uważa, że nauczyciele muszą iść z duchem czasu i zapomnieć o tradycyjnych sposobach nauczania.

Profesor Mario Pace wygłosił 10 kwietnia wykład otwarty, którego tematem przewodnim były rozważania na temat najefektywniejszego sposobu nauczania uczniów w XXI wieku. Zdaniem profesora, obecne czasy wymuszają zmianę kształcenia i podążanie za nowymi trendami przez nauczycieli.

mario3 - W nauczaniu zmieniło się wiele. To nawet sale lekcyjne i tablice, które ze staromodnych czarnych, zmieniły się w interaktywne. Jedyna rzecz, która się nie zmieniła to śpiący, znudzeni uczniowie. I to jest największe wyzwanie dla nauczycieli, czyli znaleźć sposób jak ich zmotywować – mówił prof. Pace.

Maltański nauczyciel podkreślił, że poznanie i zrozumienie młodych ludzi jest kluczem do efektywnego nauczania. Dopiero wówczas można znaleźć sposoby na zmotywowanie i zainteresowanie ich danym tematem. Jak zaznacza, dzisiejsza młodzież dużą część swojego czasu spędza na korzystaniu z mediów i nowych technologii. Ich przyzwyczajenie m.in. do natychmiastowych, krótkich komunikatów sprawia, że tradycyjne, dawne formy nauczania nie przynoszą pozytywnych skutków.

- Dzisiejsza młodzież i dzieci potrafią sprawnie korzystać z komputera, nawet zanim nauczą się pływać, jeździć na rowerze czy wiązać sznurówki. Wielu młodych ludzi twierdzi, że są wielozadaniowi. Z drugiej strony jest im ciężej się skoncentrować. Jeśli wyślecie im długiego maila, to nikt go nie przeczyta w całości. Ludzie dzisiaj potrafią wyłapać słowa kluczowe, oddzielać najważniejsze frazy i zdania. Dzisiejsze pokolenia to wzrokowcy. I właśnie takie materiały powinniśmy im przekazywać, aby ich zmotywować – przekonuje prof. Mario Pace.

mario2 Takie samo zdanie ma jedna ze studentek, która przyszła wysłuchać wykład profesora.

- Nauczyciel na pewno powinien nauczać przez zabawę i używać aktywizujących metod, a nie tak jak było kiedyś, gdy uczyłam się języka angielskiego poprzez zapamiętywanie ogromnej liczby słówek. Nauczyciele powinni korzystać z dzisiejszych możliwości technologicznych – mówi Dominika Kostrubiec, studentka pedagogiki.

Wśród wielu kwestii poruszanych przez naszego gościa, równie ważną była komunikacja między kulturami, ponieważ dzisiejsze klasy coraz częściej złożone są z uczniów pochodzących ze zróżnicowanych środowisk.

- Dzisiaj uczniowie posługują się różnymi językami, mają inną narodowość i religię. Odpowiednia komunikacja interkulturowa jest fundamentalna. Musimy być ostrożni i respektować wszystkie kultury. Czasami przez przypadek możemy powiedzieć coś, co urazi np. uczucia religijne. Dlatego musimy mieć na uwadze jakich uczniów mamy w klasiezaznaczył profesor, zwracając uwagę, że kluczem do sukcesu na wielu płaszczyznach jest poznanie i zrozumienie młodzieży, z którą się pracuje.

Prof. Mario Pace

Pełni funkcję profesora nadzwyczajnego i kierownika Katedry Języków i Edukacji Humanistycznej na Uniwersytecie Malty. Jako wybitny ekspert w dziedzinie nauczania języków obcych i komunikacji międzykulturowej przewodniczy Master in Education Board of Studies i nadzoruje wiele programów studiów podyplomowych w ramach swojego wydziału. Jego wkład odegrał kluczową rolę w kształtowaniu kształcenia przyszłych nauczycieli języków obcych. Jako Honorowy Członek Teaching & Education Research Association (TERA) i mówca na konferencjach międzynarodowych zajmuje znaczącą pozycję w globalnej społeczności akademickiej. Ponadto doradzał Ministrowi Edukacji w zakresie nauczania języków obcych i kierował transformacyjnymi inicjatywami w tej dziedzinie.