Aktualności / Wydarzenia
IV Ogólnopolski Kongres Młodych Hispanistów
Podczas inauguracji IV Ogólnopolskiego Kongresu Młodych Hispanistów w auli Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zgromadziło się wielu polskich, jak i międzynarodowych ekspertów w zakresie historii, literatury i kultury Hiszpanii. Wydarzenie odbywa się 10 kwietnia i gromadzi wybitnych naukowców i młodych pasjonatów hispanistyki, którzy chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami i poglądami.
Hispanistyka to nie tylko nauka języka
- To nie tylko ważne wydarzenie akademickie, ale i święto, które łączy ludzi zakochanych w hiszpańskojęzycznym świecie, jego literaturze, historii sztuce i języku - mówiła podczas otwarcia kongresu dr hab. Jolanta Klimek-Grądzka, prodziekan ds. studenckich Wydział Nauk Humanistycznych KUL. Profesor wskazała również na szczególny wymiar i znaczenie kongresu dla postrzegania hispanistyki, która nie ogranicza się jedynie do studiowania języka i kultury.
- Jest mostem porozumienia między narodami, a także żywym dialogiem pomiędzy Europą, a Ameryką Łacińską. Dzisiaj język hiszpański to wedle szacunków piąty język na świecie. Mówią nim setki milionów użytkowników. Ale jego znaczenie tkwi także w głębi i bogactwie myśli, które w tym języku zostały wyrażone. Kultura krajów hiszpańskojęzycznych zachwyca jak Alhambra, prowokuje jak tango argentyńskie, porywa jak wiatraki porywały Don Kichota i smakuje jak najwyborniejsza paella – przyznała prodziekan.
Guernica i andaluzyjski torreador
Wydarzenie zostało podzielone na sekcje: historyczno-kulturową i literaturoznawczo-językoznawczą.
Podczas kongresu poruszane są tematy takie jak fałszerstwa historyczne, interpretacja obrazu hiszpańskiego artysty Pabla Picasso czy rola wolności według św. Piotra z Alcantary i św. Jana od Krzyża.
Dużą część wydarzenia stanowią także rozważania na temat samego języka.
- Przedstawię temat transformacji semantycznych i będzie to fragment mojej pracy magisterskiej. Wprawdzie bardziej interesują mnie kwestie językowe, ale i kulturowe, bo również te aspekty wchodzą w interakcję ze znaczeniem – zapowiedziała lic. Nicoletta Monticelli, studentka Uniwersytetu w Bielsku-Białej.
Architektura Majów i "Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk
W ramach trwającego cały dzień wydarzenia, swoją wiedzą dzielą się również m.in. Karol Graff (Uniwersytet Jagielloński), lic. Anna Zaczkiewicz (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), prof. Manuel Cerda Ortiz (Universidad de Guadalajara) czy lic. Andrea Yamila Ortellado („Wszechnica Polska” Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie). Zwieńczeniem wydarzenia będzie koncert „Cuadernos sonoros de Iberoamérica y España” wykonany przez Annę Komusiński (wiolonczela) i Mauricio Díaza Álvareza (gitara).
Organizatorami wydarzenia są: Koło Hiszpańsko-Polskie przy KUL, Katedra Świata Hiszpańskiego, Polityki i Relacji Międzynarodowych KUL oraz Katedra Językoznawstwa Romańskiego KUL.