Aktualności / Wydarzenia

KUL wydał polską wersję „La meta è la felicità”

Najpierw we Włoszech, a teraz w Polsce ukazał się zbiór myśli Karola Wojtyły zatytułowany „La meta è la felicità” – „Celem jest szczęście”. Pracy nad publikacją stanowiącą zbiór 366 myśli Karola Wojtyły podjęło się tym razem Wydawnictwo KUL.
„Jestem przekonany, że wraz z tą książką nasz profesor stanie się jeszcze bliższy czytelnikom, podobnie jak był bliski swoim studentom i kolegom z naszego uniwersytetu” – pisze we wprowadzeniu rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. Publikację wstępem opatrzył papież Franciszek.

– Polskie wydanie uzupełniliśmy o fotografie Karola Wojtyła z czasów krakowskich, lubelskich. Jest również zdjęcie z kardynałem Stefanem Wyszyńskim – dodaje ks. prof. Kalinowski.

„La meta è la felicità” zawiera 366 myśli Karola Wojtyły pochodzące z czasów przed wyborem na Stolicę Piotrową, które w większości zostały opublikowane po raz pierwszy. Jak zauważa papież Franciszek, który napisał wstęp do książki, nie można w pełni zrozumieć św. Jana Pawła II bez poznania Karola Wojtyły, jego myśli i działalności.

karol_wojtyla „Trzeba odkryć jego osobowość, dzieło, działalność i nauczanie jako człowieka, kapłana, biskupa i kardynała, a także jego szczególną relację z młodzieżą, jego ojcowską postawę wobec nich oraz dramat jego życia, w którym tracił po kolei wszystkich członków swojej rodziny” – zaznacza Ojciec Święty.

Nawiązując do zaangażowania KUL w przygotowanie tej publikacji, ks. prof. Kalinowski podkreśla, że społeczność uniwersytetu noszącego imię Jana Pawła II czuje się stale zobowiązana do przybliżania rozważań papieża współczesnemu człowiekowi.

Staramy się szukać wciąż nowych dróg promowania i przybliżania nauczania naszego największego profesora kolejnym pokoleniom. Wspólnie z polską sekcją Vatican News i Radia Watykańskiego realizujemy projekt medialny, w ramach którego powstają interesujące teksty prasowe, nagrania, materiały video – podkreśla.

Na KUL wciąż trwa pamięć o Karolu Wojtyle jako niezwykłym wykładowcy, towarzyszu rozmów, studenckich wyjazdów. Ks. prof. Wojtyła był nauczycielem dyskretnym, nienarzucającym swojego zdania i szanującym opinie innych. Traktował poważnie swoich studentów, będąc zawsze blisko nich jako nauczyciel, duchowy ojciec czy towarzysz wakacyjnych wypraw.

Tę samą postawę Karola Wojtyły możemy odnaleźć w opublikowanym zbiorze jego myśli, który może stanowić zarówno inspirację na każdy dzień roku, jak i stać się okazją do zastanowienia się nad wieloma sferami ludzkiego życia. Jak zauważa dr Grzegorz Wiącek, dyrektor Wydawnictwa KUL, pisma są pogrupowane tematycznie, a dotyczą m.in. człowieka, małżeństwa oraz rodziny, życia społecznego, a także Kościoła czy szerzej pojętych zagadnień dotyczących chrześcijaństwa. Do poszczególnych rozdziałów przypisane są archiwalne fotografie Wojtyły.

Wyboru tekstów w języku polskim i ich przekładu na język włoski dokonała watykanistka Marina Olmo. Autorka zbioru i tłumaczka, wielokrotnie odwiedzała KUL w poszukiwaniu materiałów do publikacji. Przy gromadzeniu archiwaliów związanych z twórczością, ale też codzienną działalnością Wojtyły, napotykała się na teksty, wypowiedzi przyszłego papieża, które definiowały szczęście.

- Wojtyła prawdziwe spełnienie człowieka widział jedynie w Bogu. Praca nad tekstami, do których miałam dostęp jako pierwsza osoba we Włoszech, była dla mnie doświadczeniem „obcowania świętych” i codziennych spotkań z papieżem Polakiem, którego ludzka głębia i prorocka aktualność powinny być na nowo odkrywane – dzieli się Marina Olmo.


Książkę można nabyć w Wydawnictwie KUL.