Aktualności / Wydarzenia
KUL wydał polską wersję „La meta è la felicità”
Najpierw we Włoszech, a teraz w Polsce ukazał się zbiór myśli Karola Wojtyły zatytułowany „La meta è la felicità” – „Celem jest szczęście”. Pracy nad publikacją stanowiącą zbiór 366 myśli Karola Wojtyły podjęło się tym razem Wydawnictwo KUL.
„Jestem przekonany, że wraz z tą książką nasz profesor stanie się jeszcze bliższy czytelnikom, podobnie jak był bliski swoim studentom i kolegom z naszego uniwersytetu” – pisze we wprowadzeniu rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. Publikację wstępem opatrzył papież Franciszek.
– Polskie wydanie uzupełniliśmy o fotografie Karola Wojtyła z czasów krakowskich, lubelskich. Jest również zdjęcie z kardynałem Stefanem Wyszyńskim – dodaje ks. prof. Kalinowski.
„La meta è la felicità” zawiera 366 myśli Karola Wojtyły pochodzące z czasów przed wyborem na Stolicę Piotrową, które w większości zostały opublikowane po raz pierwszy. Jak zauważa papież Franciszek, który napisał wstęp do książki, nie można w pełni zrozumieć św. Jana Pawła II bez poznania Karola Wojtyły, jego myśli i działalności.
„Trzeba odkryć jego osobowość, dzieło, działalność i nauczanie jako człowieka, kapłana, biskupa i kardynała, a także jego szczególną relację z młodzieżą, jego ojcowską postawę wobec nich oraz dramat jego życia, w którym tracił po kolei wszystkich członków swojej rodziny” – zaznacza Ojciec Święty.
Nawiązując do zaangażowania KUL w przygotowanie tej publikacji, ks. prof. Kalinowski podkreśla, że społeczność uniwersytetu noszącego imię Jana Pawła II czuje się stale zobowiązana do przybliżania rozważań papieża współczesnemu człowiekowi.
– Staramy się szukać wciąż nowych dróg promowania i przybliżania nauczania naszego największego profesora kolejnym pokoleniom. Wspólnie z polską sekcją Vatican News i Radia Watykańskiego realizujemy projekt medialny, w ramach którego powstają interesujące teksty prasowe, nagrania, materiały video – podkreśla.
Na KUL wciąż trwa pamięć o Karolu Wojtyle jako niezwykłym wykładowcy, towarzyszu rozmów, studenckich wyjazdów. Ks. prof. Wojtyła był nauczycielem dyskretnym, nienarzucającym swojego zdania i szanującym opinie innych. Traktował poważnie swoich studentów, będąc zawsze blisko nich jako nauczyciel, duchowy ojciec czy towarzysz wakacyjnych wypraw.
Tę samą postawę Karola Wojtyły możemy odnaleźć w opublikowanym zbiorze jego myśli, który może stanowić zarówno inspirację na każdy dzień roku, jak i stać się okazją do zastanowienia się nad wieloma sferami ludzkiego życia. Jak zauważa dr Grzegorz Wiącek, dyrektor Wydawnictwa KUL, pisma są pogrupowane tematycznie, a dotyczą m.in. człowieka, małżeństwa oraz rodziny, życia społecznego, a także Kościoła czy szerzej pojętych zagadnień dotyczących chrześcijaństwa. Do poszczególnych rozdziałów przypisane są archiwalne fotografie Wojtyły.
Wyboru tekstów w języku polskim i ich przekładu na język włoski dokonała watykanistka Marina Olmo. Autorka zbioru i tłumaczka, wielokrotnie odwiedzała KUL w poszukiwaniu materiałów do publikacji. Przy gromadzeniu archiwaliów związanych z twórczością, ale też codzienną działalnością Wojtyły, napotykała się na teksty, wypowiedzi przyszłego papieża, które definiowały szczęście.
- Wojtyła prawdziwe spełnienie człowieka widział jedynie w Bogu. Praca nad tekstami, do których miałam dostęp jako pierwsza osoba we Włoszech, była dla mnie doświadczeniem „obcowania świętych” i codziennych spotkań z papieżem Polakiem, którego ludzka głębia i prorocka aktualność powinny być na nowo odkrywane – dzieli się Marina Olmo.