Aktualności / Wydarzenia

Ks. prof. Marcin Kowalski: W Centrum Heschela szukamy wspólnej przyszłości

– Specyfiką Centrum Heschela jest szukanie tego, co łączy. Zależy nam na tym, by konstruować teraźniejszość i przyszłość w oparciu o to, co Sobór Watykański II nazywa naszym wspólnym dziedzictwem ducha, czyli Biblię i duchowość, na której wyrasta kultura judeochrześcijańska – mówi w najnowszym odcinku programu „Mosty Heschela” ks. dr hab. Marcin Kowalski, prof. KUL, dyrektor Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama Joshuy Heschela.

– Wiele nas różni, ale też jest mnóstwo rzeczy, które nas łączą – tak o relacjach katolicko-żydowskich mówi ks. prof. Marcin Kowalski.

Dyrektor Centrum Heschela wyjaśnia, że jednostka, którą kieruje, ma ambicje budowania dialogu chrześcijańsko-żydowskiego w świecie pomimo fundamentalnych różnic między nimi. – Judaizm i chrześcijaństwo to dziś dwie potężne, ale też zupełnie inne religie z podstawową różnicą w postaci wcielenia Jezusa. Wiara w Bóstwo, które może zamieszkiwać w człowieku, jest tą prawdą, której pobożny Żyd bardzo trudno się poddaje – tłumaczy ks. prof. Kowalski, który jednocześnie przypomina, że obie religie spaja żydowskie pochodzenie Jezusa, apostołów, Maryi. – Przypomnienie sobie tego początku Kościoła, który tkwi korzeniami w judaizmie, skłania do tego, żebyśmy szukali tego, co nas łączy, w słowie Bożym, religii czy liturgii, które w Synagodze i Kościele są bardzo podobne – podkreśla dyrektor Centrum Heschela.

Co jeszcze jednoczy judaizm i chrześcijaństwo? – To religie monoteistyczne, więc łączy nas wiara w jednego Boga. Mamy więc wspólnego Ojca, stwórcę świata. Łączy nas też wiara i przeświadczenie, że Bóg działa w historii. To coś absolutnie unikalnego, ponieważ inne tradycje religijne raczej konstruują swoje idee Boga w oparciu o różnego rodzaju mity – zauważa ks. prof. Marcin Kowalski.

Jak zaznacza, specyfiką jednostki powołanej na KUL w 2022 roku jest szukanie tego, co łączy. – Zależy nam na tym, by konstruować teraźniejszość i przyszłość w oparciu o to, co Sobór Watykański II nazywa naszym wspólnym dziedzictwem ducha, czyli Biblię i duchowość, na której wyrasta kultura judeochrześcijańska – mówi w najnowszym odcinku programu „Mosty Heschela” ks. prof. Kowalski.

Oglądaj „Mosty Heschela” na YouTube

Słuchaj w serwisie Spotify