Aktualności / Wydarzenia
La meta è la felicità (Celem jest szczęście) w Palermo
La meta è la felicità (Celem jest szczęście) to tytuł książki, która zawiera 366 myśli Karola Wojtyły z czasów przed rozpoczęciem pontyfikatu, w większości nieznanych szerszemu gronu odbiorców. Publikacja powstała we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II. Aktualnie odbywają się spotkania ją promujące.
Ostatnie miało miejsce na Papieskim Wydziale Teologicznym w Palermo, gdzie prezentacja zbioru nieznanych szerzej myśli Karola Wojtyły, stała się przyczynkiem do dyskusji na temat „umiłowania człowieka”, wynikającego u Wojtyły z jego głębokiego, wręcz mistycznego zjednoczenia z Bogiem. Wydarzenie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem publiczności.
Marina Olmo, autorka zbioru i tłumaczka zawartych w nim tekstów, wielokrotnie odwiedzała KUL w poszukiwaniu materiałów do publikacji. Przy gromadzeniu archiwaliów związanych z twórczością, ale też codzienną działalnością Wojtyły, napotykała się na teksty, wypowiedzi przyszłego papieża, które definiowały szczęście. - Wojtyła prawdziwe spełnienie człowieka widział jedynie w Bogu. Praca nad tekstami, do których miałam dostęp jako pierwsza osoba we Włoszech, była dla mnie doświadczeniem „obcowania świętych” i codziennych spotkań z papieżem-Polakiem, którego ludzka głębia i prorocka aktualność powinny być na nowo odkrywane - podkreśla Marina Olmo.
Wprowadzenie do publikacji napisał rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. - Jestem przekonany, że wraz z tą książką nasz profesor stanie się bliski czytelnikom, podobnie jak był bliski swoim studentom i kolegom z naszego uniwersytetu – pisze rektor KUL.
Wstępem książkę opatrzył papież Franciszek. Jak podkreśla Olmo, zarówno Franciszka i Jana Pawła II różnią uwarunkowania historyczne i kulturowe, styl pontyfikatu, ale obu papieży łączy to, że „obaj są zakochani w Chrystusie i z tego względu kochają człowieka”.
Czekamy na premierę w Polsce!
Papież Franciszek złożył swój odręczny podpis i pieczęć papieską na egzemplarzu książki z zasobów rektora ks. prof. Mirosława Kalinowskiego.
Źródło Vatican News/opracowanie Monika Stojowska/fot. Claudio Montalbano