
W ramach programu SOCRATES-ERASMUS współpracujemy z Uniwersytetem La Sapienza w Rzymie i Katolickim Uniwersytetem w Leuven. Regularne studia magisterskie lub staże naukowe i językowe odbywają tu również studenci m. in. Pázmány Péter Catholic University w Piliscsabie, Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Drohobyczu, Uniwersytetu Humboldta w Berlinie, Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów, Uniwersytetu im. T. Szewczenki w Kijowie. W kontaktach międzynarodowych od kilku lat ważne miejsce zajmuje Uniwersytet Wileński, którego katedra polonistyczna kieruje studentów na półroczne studia w KUL. W zakresie wspólnych przedsięwzięć naukowych oraz wymiany kadry współpracujemy z Katolickim Uniwersytetem w Eichstätt, University of Ottava oraz University of Toronto, Uniwersytetem w Tokyo.
Od 2000 r. nasza jednostka należy do grona najlepszych polonistyk w Polsce, o czym świadczy certyfikat jakości kształcenia Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej oraz pozytywna ocena Państwowej Komisji Akredytacyjnej.
Kształcimy obecnie studentów na stacjonarnych studiach licencjackich i magisterskich. Naszym studentom oferujemy trzy specjalizacje na studiach drugiego stopnia: nauczycielską, glottodydaktyczną i medialną. Filologia polska współpracuje ze Szkołą Języka i Kultury Polskiej KUL i uczestniczy w programie kształcenia prowadzonym przez Kolegium Międzyobszarowych Studiów Humanistycznych KUL, którego studenci realizują minimum programowe filologii polskiej.
Od 2001 r. jesteśmy współorganizatorem ogólnopolskiego Konkursu o Nagrodę im. Czesława Zgorzelskiego – inicjatywy polonistyk uniwersyteckich. Jego celem jest wyróżnienie najzdolniejszych młodych polonistów i stworzenie bodźca do podejmowania przez nich dalszych prac naukowo-badawczych. Dotąd odbyły 23 edycje Konkursu. Centrum organizacyjne Konkursu mieści się w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, tu również odbywa się ceremonia wręczenia nagród.
Ostatnia aktualizacja: 13.02.2025, godz. 11:47 - Magdalena Grela-Tokarczyk