Jesteśmy kołem naukowym działającym w Kolegium Dydaktycznym Filologii Polskiej, Edytorstwa i Humanistyki Cyfrowej KUL. Inicjatywa powstania grupy zrodziła się w środowisku studentów skupionych wokół Katedry Literatury Realizmu i Naturalizmu. Decyzją Prorektora ds. Studenckich dra hab. Krzysztofa Nareckiego (prof. KUL) Koło zostało wpisane do rejestru uczelnianych organizacji studenckich 7 listopada 2012 roku. Datę tę należy uznać za początek naszej działalności.

Podstawą działalności Koła są regularne spotkania, podczas których analizowane są najważniejsze dzieła literatury polskiej drugiej połowy XIX wieku oraz najnowsze prace historyczno-literackie odnoszące się do tej epoki. Do najważniejszych celów należą: zdobywanie i pogłębianie wiedzy na temat literatury polskiej doby pozytywizmu, doskonalenie warsztatu polonistycznego, przygotowywanie członków Koła i studentów filologii polskiej do pracy zawodowej, poznawanie ludzi ze świata kultury oraz sprzyjanie zainteresowaniom historyczno-literackim. Formami działalności Koła są: organizacja warsztatów i sympozjów, a także spotkań i wyjazdów o charakterze naukowo-badawczym.

Koło Badań nad Twórczością Pozytywistów corocznie włącza się w inicjatywy promujące czytelnictwo przez organizację spotkań z pisarzami i twórcami kultury oraz uczestnictwo w ogólnokrajowych obchodach rocznic związanych z życiem i twórczością pisarzy pozytywistycznych. Koło współorganizuje Opłatek Instytutu Filologii Polskiej KUL, Święto Polonistyki KUL i Dzień Otwarty KUL.

 

Czeka nas wiele rozmaitych działań i przedsięwzięć. Mamy sporo pomysłów, planów i projektów na naszą działalność. Mocno wierzymy, że uda nam się je wszystkie zrealizować.

 

Serdecznie zapraszamy każdego, kto chciałby do nas dołączyć!

 

 

 

 

 

bez_tytulu.[2]

 

 Zakopane

Autor: Karolina Dziadosz
Ostatnia aktualizacja: 20.11.2022, godz. 13:13 - Łucja Okoń