Aktualności

Zapraszamy na konferencję:

Edukacja zdrowotna – nowy, obowiązkowy przedmiot w szkole!?

 

Organizatorzy konferencji – Fundacja „Ruchu Solidarności Rodzin”, Organizacja Zakładowa NSZZ „Solidarność” KUL oraz Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność” zapowiadają merytoryczną dyskusję o nowym przedmiocie w szkole. Wśród prelegentów są Hanna Dobrowolska z Ruchu Ochrony Szkoły, dr hab. Przemysław Czarnek, prof. KUL, były minister edukacji, Agnieszka Marianowicz-Szczygieł, prezes Instytutu Analiz Płci i Seksualności „Ona i On”, dr Zbigniew Barciński, prezes Stowarzyszenia Pedagogów Natan oraz dr hab. Arkadiusz Jabłoński, prof. KUL. W imieniu rodziców głos zabierze Bożena Pietras ze Związku Dużych Rodzin, a na zakończenie organizatorzy zapraszają do otwartej dyskusji wszystkich obecnych.

 

             27 listopada 2024 r., Lublin, aula  C-1031  Kolegium Jana Pawła II                                 w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II

 

Program:

10.15 – 10.55  - rejestracja uczestników

11.00 – powitanie i wprowadzenie do konferencji, Organizatorzy .

11.10 - 11.35 –  „Edukacja obywatelska – edukacja zdrowotna. Przedstawienie projektu rozporządzenia”, Hanna Dobrowolska, Ruch Ochrony Szkoły.

11.35- 12.00 – „Konstytucyjne prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami”,  dr hab.  Przemysław Czarnek, prof. KUL

12.00 – 12.40  – „Edukacja seksualna – tak ale  jak”?, Agnieszka Marianowicz – Szczygieł, prezes Instytutu Analiz Płci i Seksualności „Ona i On”.

12.40 – 13.00 – przerwa kawowa

13 00 – 13.25 - „Wychowanie do życia w rodzinie” a „Edukacja zdrowotna” – porównanie ideałów wychowawczych”, dr Zbigniew Barciński, prezes Stowarzyszenia Pedagogów Natan.

13.25 – 13.45 –   Głos rodziców  ze Związku Dużych Rodzin, Bożena Pietras.

13.45 – 14.30 – otwarta dyskusja z udziałem uczestników konferencji.

14.30 – 14.45 –  podsumowanie  konferencji, dr hab., prof. KUL Arkadiusz Jabłoński.

14.45 – 15.00 – zakończenie konferencji.

 

edu_zdro_1200x628_1_002

Zbliża się 40. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.  Patrona "Solidarności". Aby uczcić pamięć o niezwykłym kapłanie ks. Jerzym - zapraszamy  na konferencję w dniu 10 października 2024 , która rozpocznie się Mszą św. w Kościele Akademickim KUL o godz. 8.00.

 

Konferencji towarzyszyć będą wystawy:

  1. Dekalog Księdza Jerzego.
  2. Błogosławiony Jerzy Popiełuszko kapłan i męczennik. Patron NSZZ “Solidarność”

oraz koncert chóru Copernicus z IX Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lublinie pod dyrekcją Mileny Wnuk.

PLAKAT

Dzielność i odwaga Anny Truskolaskiej

23 września 2024 roku w Niemczech w otoczeniu swoich bliskich opatrzona świętymi sakramentami odeszła do Pana niezapomniana Anna Truskolaska. Kim była ta dzielna kobieta? Z biogramu autorstwa Marcina Dąbrowskiego opublikowanego w Encyklopedii Solidarności T.2 dowiadujemy się, że w latach 1963-1967 Anna jest „studentką Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie na kierunku polonistyka; jest absolwentką Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (1970). W latach 1970-71 jest kierownikiem gromadzkiego Domu Kultury w Lipinkach. Od 1971-do 1972 pełniła funkcję wychowawcy w Sanatorium Rehabilitacyjnym w Jarnoltówku k. Głuchołaz. Przez następne trzy lata jest Instruktorem Terapii Zajęciowej w Dolnośląskim Zespole Rehabilitacyjny we Wrocławiu. W latach 1975 – 1990 jest bibliotekarzem w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL. Od 1978-1980 jest współpracowniczką redakcji „Spotkań” – Niezależnego Pisma Młodych Katolików i „Wolnej spółki wydawniczej – „Komitywa” Krzysztofa Wasilewskiego”. Zajmuje się poszukiwaniem i udostępnianiem lokali na przechowywanie nakładów, przepisywaniem tekstów i kolportażem.

Od IX 1980 r. jest członkiem Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność,” następnie KZ Pracowników KUL. Od 13 XII 1981 roku do 1986 staje się działaczką podziemia na KUL. Zbiera i dystrybuuje fundusze i dary dla represjonowanych i ich rodzin. Obsługuje Punkt Charytatywny, zbiera składki związkowe, wypłaca zasiłki. Funkcjonowanie Punktu szczególnie w pierwszych miesiącach stanu wojennego, miało znaczenie nie tylko materialne ale przede wszystkim moralne, ideowe. Dzięki działalności Anny i dzielnych ludzi solidarności rodziny internowanych, później wyrzuconych z pracy wiedziały, że „Solidarność” żyje a także, że mogą na nią liczyć.

Od października 1982 – do kwietnia 1989 Anna Truskolaska prowadzi Biuro Informacji Regionu Środkowo-Wschodniego. Przygotowuje serwisy informacyjne dla redakcji podziemnych czasopism oraz publikuje teksty w ”Informatorze Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ ”Solidarność”, „Tygodniku Mazowsze”, „KOS” i „CDN”. Jest kolporterką wydawnictw podziemnych i prasy podziemnej. Prowadząc Biuro Informacji w swoich działaniach konspiracyjnych współpracuje z pracownikami „Gazety”, Punktem Charytatywnym a także licznymi łącznikami i kolpolterami, którymi byli pracownicy biblioteki KUL, pracownicy naukowo-dydaktyczni a także robotnicy, młodzież licealna, studenci i pracownicy innych uczelni.

Od marca 1985 przez pięć lat Anna wydaje „Gazetę”, której nazwa ewaluowała w „Gazetę poza wielką cenzurą”. W lutym 1985 r. uczestniczyła w głodówkach w Krakowie-Bieżanowie. Od 1985 zostaje współpracowniczką Komitetu Helsińskiego. Kilkakrotnie jest przesłuchiwana i zatrzymywana. Nie omijają ją też rewizje w mieszkaniu.

Od maja do czerwca jest kierownikiem biura KO „S” w Lublinie. Po roku 1989 pracuje jako dziennikarka między inn. jest sekretarzem redakcji i reporterem w „Tygodniku Współczesnym”. Jest też inicjatorką działań na rzecz ochrony środowiska.

Jest laureatką nagrody Polcul Foundation (1987/8) Dwukrotnie została wyróżniona odznaką Zasłużony działacz kultury (1999, 2001). W 2008 odznczona została Złotym Krzyżem Zasługi. W latach 1984-89 Anna Truskolaska była rozpracowywana przez Wydział IV WSWU Lublin pod kryptonimem „Bibliotekarz” i „Unia”.

Zasługą Anny Truskolaskiej są bardzo ważne i kronikarskie przyczynki przez nią spisane poświęcone „Solidarności Rodzin”, ludziom „Solidarności” czy walce o wolne związki zawodowe w roku 1988. Ania wierzyła, że „Solidarność”, która zadziwiła świat jest wartością niezmienną i nawet jeśli zmieniała kształt w czasie stając się NSZZ ”Solidarność” „to musi pozostać – jak sama pisała – solidarnością wynikającą z przesłania „jedni drugich brzemiona noście”.

26 września 2024.

Alina Rynio

Apel Komisji Uczelnianej OZ NSZZ „Solidarność” KUL

 

w obronie osób aresztowanych

ks. Michała Olszewskiego SCJ

i urzędniczek RP

p. Urszuli i p. Karoliny

 

Fundacja Profeto, którą kieruje ks. Michał Olszewski, wygrała konkurs na budowę placówki «Archipelag» w Wilanowie, której celem, jako wyspy wolnej od przemocy, jest pomaganie ofiarom, które przemocy doświadczyły. Ośrodek dynamicznie budowano, jest prawie gotowy, ale jego organizator został oskarżony «o posługiwanie się brudnymi pieniędzmi», którymi w istocie są środki Funduszu Sprawiedliwości. Opinia publiczna nie została poinformowana o zarzutach stawianych przez prokuraturę, które uprawdopodobniły odpowiedzialność i winę oskarżanego. Zamiast konkretnych zarzutów formułowane są enigmatyczne oskarżenia o różne nadużycia finansowe. W powyższą sprawę wciągnięto i aresztowano ministerialne urzędniczki RP, p. Urszulę i p. Karolinę, tylko za to, że uczciwie wypełniały swoje obowiązki służbowe. Areszt tych trojga powinien być od miesiąca uchylony, ponieważ nie przedstawiono żadnych dowodów winy.

 

Organizacja Zakładowa NSZZ „Solidarność” KUL żąda uwolnienia ks. Michała Olszewskiego, p. Urszuli i p. Karoliny - osób prawdopodobnie niesłusznie oskarżonych w tej sprawie. Domagamy się przestrzegania polskiego prawa.

 

Rodacy, wesprzyjcie nas, jak i my Was wspieramy w słusznej sprawie. Naszą największą siłą w tej trudnej sytuacji jest solidarność, determinacja i duchowe zakorzenienie w wartościach chrześcijańskich. „Solidarność” ma moc, solidarna modlitwa ma wielką moc, a największą moc ma wierność Bogu i Ojczyźnie.

 

 

Lublin, 19 lipca 2024 r.

 

STANOWISKO

Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”

w sprawie więzionego kapłana Michała Olszewskiego

i więzionych urzędniczek obsługujących Fundusz Sprawiedliwości

 

Wobec wielorakiego naruszenia międzynarodowych praw człowieka i standardów humanitarnych, których dopuszczono się wobec uwięzionego księdza Michała Olszewskiego i uwięzionych urzędniczek obsługujących Fundusz Sprawiedliwości, Zarząd Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” mówi stanowczo „Dość”. Funkcjonariusze organów ścigania pozwolili sobie na nieludzkie traktowanie ks. Michała Olszewskiego i aresztowanych kobiet, będącymi matkami. Jedna z nich p. Urszula ma lubelskie korzenie, a jej rodzice to bardzo zasłużeni i zacni obywatele znani w środowisku uniwersyteckiej „Solidarności”.

Prześladowania, którym poddano uwięzionych, są niechlubnym przykładem tego, co jeszcze przed wyborami obiecywała nowa władza, zapowiadając rozliczenia PIS-u i „opiłowywania chrześcijan”. Przypisywanie więzionemu od marca br. księdzu i więzionym kobietom zarzutów, których nigdy nie usłyszeli od prokuratorów jest powodem by władza, którą Pan sprawuje i reprezentuje usłyszała nasze stanowcze „Nie” i „Dość”.

Protestujemy wobec tak ostentacyjnego poniżania i torturowania uwięzionych. Nasze „nie” i nasze „dość” mówimy też wobec wszystkich przestępstw i barbarii  motywowanych nienawiścią  do Polski. Czy Pan jako Minister Sprawiedliwości a zarazem Prokurator Generalny i były Rzecznik Praw Obywatelskich nie widzi, jak lawinowo narasta liczba zdarzeń świadczących o nienawiści sprawujących władzę wobec opozycji?

Czy Pan nie widzi, jak drastycznie wzrasta liczba zdarzeń świadcząca o jawnej nienawiści wobec chrześcijan? Jak rośnie liczba przypadków dewastacji obiektów sakralnych, zakłócania nabożeństw oraz fizycznych ataków wobec duchownych, ministrantów i szeregowych wiernych? Czy tak miała wyglądać zapowiadana przed wyborami uśmiechnięta Polska, w której miała panować praworządność?

Nienawiść zawsze rodzi nienawiść i przemoc, dlatego apelujemy o powstrzymanie fali ataków na naszą wiarę, z trudem zdobytą wolność, swobody demokratyczne, nasze świętości i dziedzictwo kulturowe.

Mówimy stanowcze „dość” torturom uwięzionych i domagamy się godnego i sprawiedliwego traktowania wszystkich obywateli. Mówimy „dość” dyskryminowaniu kogokolwiek, a w szczególności nienarodzonych dzieci, uczniów, katechetów, nauczycieli, pełniących służbę żołnierzy, młodych i starszych, biednych i bogatych, zdrowych i chorych, wierzących i niewierzących.

Protestujemy wobec złego, „wilczego” prawa i łamania Konstytucji. Nie chcemy być świadkami znieważania krzyża, niszczenia świątyń i najświętszych dla nas postaci. Nie chcemy wojny polsko-polskiej i bycia rozgrywanymi przez obcych.

Prosimy o zaniechanie destrukcji Państwa i walki z własnym Narodem. Żądamy poszanowania godności prześladowanych oraz wzmocnienia prawa do swobodnego wyznawania wiary. Domagamy się niezakłamywania rzeczywistości w której żyjemy, zapewnienia nam bezpieczeństwa i stania na straży prawa.

 

Lublin, 21 lipca 2024

                                                                       Marian Król

                                                                   Przewodniczący

                                                   Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego

                                                                  NSZZ „Solidarność”

Szanowni Państwo,

uprzejmie informujemy, że w dniu 27 czerwca 2024 r., wyniku renegocjacji porozumienia płacowego zawartego w dniu 29 lutego 2024 r. zostały przyjęte minimalne stawki w grupie pracowników administracji na stanowiskach:

- specjalista - 4650 zł

- starszy specjalista  - 4900 zł

- główny specjalista - 5150 zł

Pracownicy, których aktualne wynagrodzenie na danym stanowisku  jest niższe, zostaną objęci podwyżkami od dnia 1 czerwca 2024 r.

29.05.2024

Informacja

Szanowni Państwo, Pracownicy Administracji KUL

Uprzejmie informujemy, że w dniu 28 maja 2024 r skierowaliśmy kolejne pismo do JM Ks. Rektora -  jako odpowiedź na wydane Zarządzenie w sprawie utworzenia zespołu do zmian w regulaminie wynagradzania.

Z treścią pisma można zapoznać się w biurze "S".

 

 

 

Szanowni Państwo, Pracownicy Administracji KUL

Informujemy, że nadal trwają rozmowy z władzami Uniwersytetu dotyczące podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych w grupie pracowników administracji, których wynagrodzenie znajduje się na poziomie najniższej stawki.  Solidarność  przedstawiła swoje stanowisko i skierowała postulaty do władz Uczelni. Odbyły się dwa spotkania. Wczoraj wystosowaliśmy kolejne pismo do Rektora KUL z informacją, że zdecydowanie podtrzymujemy nasze stanowisko w sprawie podniesienia wynagrodzenia, ponownie wnosimy o przekazanie Organizacji Zakładowej niezbędnych informacji do wypracowania optymalnego rozwiązania problemu  i nalegamy na powołanie wspólnego zespołu, który wypracuje transparentne i sprawiedliwe zasady wynagradzania pracowników.

                                                        

Szanowni Państwo,

 

      W odpowiedzi na pismo pracowników administracji wydziałowej z dnia 15.03.2024 r. skierowane do Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność” KUL  uprzejmie informujemy, że dnia 22.03.2024 r. odbyło się spotkanie „Solidarności” KUL z władzami Uczelni.

      Podczas spotkania  zostały przedstawione stanowiska stron i została wyrażona wola dalszej współpracy. Zaplanowano kolejne spotkanie, które odbędzie się tuż po Świętach Wielkanocnych.

                                                    

Treść porozumienia płacowego zawartego 29 lutego 2024 r. pomiędzy Katolickim Uniwersytetem Jana Pawła II a OZ NSZZ "Solidarność" KUL w sprawie podziału środków na zwiększenie wynagrodzenia pracowników Katolickiego Uniwersytetu Jana Pawła II

porozumienie_1

porozumienie_2

Zapraszamy do uczestnictwa w obchodach 43 Rocznicy Strajków Lubelskich Kolejarzy 1980

Program - na załączonym plakacie

 

plakat_-_strajk_lubelskich_kolejarzy

 

 

W imieniu Zarządu Regionu środkowowschodniego NSZZ ”Solidarność” Regionalnej Sekcji Nauki  zrzeszającej Komisję uczelniane UMCS, Uniwersytetu Przyrodniczego, Politechniki Lubelskiej, Uniwersytetu Medycznego i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II z racji pełnionych funkcji przypadł mi przykry obowiązek pożegnania naszego wyjątkowego kolegi dr Tomasza Ożoga  pełniącego  funkcję Przewodniczącego naszej kulowskiej Komisji Uczelnianej  (w latach: 2010 -2015).

Z radością informujemy, że Region Środkowo-Wschodni NSZZ "Solidarność" odznaczył medalem Bene Meritus  członków naszej "Solidarności":

   Łucję Badeńską

   Tomasza Górkę

   Dorotę Marzec

   Irenę Mateńko

   Dorotę Mazurek

   Edwarda Misztala

   Krystynę Wawryszuk

   Marcina Zawadzkiego

GRATULUJEMY!

Msza św. w czwartkowy poranek 28 kwietnia 2022 roku, pod przewodnictwem Prorektora ks. prof. dra hab. Mirosława Sitarza, z okolicznościową homilią ks. dr Marka Jeziorańskiego, w Kościele Akademickim KUL rozpoczęła niezwykłą uroczystość wręczenia odznaczeń papieskich. Celebracji Mszy św. towarzyszył poczet sztandarowy OZ NSZZ „Solidarność”. Dr Janina Gawrysiak i dr hab. Alina Rynio zostały odznaczone Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, zaś mgr Łucja Badeńska oraz mgr Irena Mateńko otrzymały medale Benemerenti.

29.11.2017

Deklaracja

Jeśli chcesz należeć do OZ NSZZ "Solidarność" - wypełnij poniższą deklarację i przynieś do biura (C-233) lub prześlij na adres: solidar@kul.pl

 

DEKLARACJA_czlonkowska

 

    W związku z otrzymaną przez KUL interpretacją indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej dającą możliwość stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów z tytułu praw autorskich do wszystkich składników wynagrodzenia za pracę nauczycieli akademickich , z wyjątkiem wynagrodzenia za okres urlopu dla poratowania zdrowia, od sierpnia 2020r. uwzględniono skutki powyższej interpretacji w wypłacie wynagrodzeń.

 

    W związku z tym oprócz deklaracji podatkowych PIT-11 za rok 2020 dla nauczycieli akademickich KUL zostały przygotowane również symulacje kosztów z tytułu praw autorskich za rok 2020.

 

     Korzystając z danych zawartych w powyższych symulacjach nauczyciele akademiccy KUL mogli rozliczyć podatek dochodowy od osób fizycznych za rok 2020 w korzystniejszy sposób, uzyskując zwrot podatku nadpłaconego w miesiącach od stycznia do lipca 2020 roku.

 

      Jeśli ktoś nie skorzystał z tej możliwości i rozliczył się za 2020 rok według danych z deklaracji PIT-11 może złożyć korektę rocznego rozliczenia podatkowego przy zastosowaniu wartości przychodu, kosztów uzyskania przychodu i dochodu zawartych w symulacji. Korektę można składać do momentu, w którym nie nastąpi przedawnienie zobowiązania podatkowego. W przypadku tradycyjnego zeznania na PIT-37 okres przedawnienia trwa 5 lat od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku.

 

W załaczeniu:

 

Interpretacja_indywidualna Krajowej Izby Skarbowej dla KUL

 

Dziennik_Ustaw - interpretacja ogólna Ministra Finansów

 

Informujemy, że OZ NSZZ "Solidarność" KUL wystosowała do władz Uczelni pismo w sprawie obniżonych wynagrodzeń dla pracowników naukowych w okresie urlopu.

 

Przekazujemy do Państwa wiadomości:

 

1. Pismo OZ NSZZ "Solidarność" 

 

 

2. Odpowiedź dr. Piotra Boliboka, Pełnomocnika d/s finansów 

 

 

Poniższe pismo zostało przekazane władzom Uczelni

 

W związku z wprowadzeniem ograniczeń epidemiologicznych na terenie Polski dla działalności dydaktycznej w uczelniach wyższych, nauczyciele akademiccy realizują swoje obowiązki korzystając z dostępnych środków zdalnego nauczania. Dotyczy to również KUL-u, którego Władze i podległe im służby intensywnie przekierowują realizację tych procesów głównie na formy elektroniczne, zastępując klasyczne dotąd formy zajęć bazujące na bezpośrednim kontakcie studentów i ich nauczycieli (istota universitas).[1]

 

Szanowni Państw

Wszyscy członkowie OZ NSZZ Solidarność KUL otrzymali projekt regulaminu wynagradzania. który został opracowany przez zespół powołany zarządzeniem Rektora z dnia 17.12.2019r. Wszystkich członków Solidarności, prosimy o PISEMNE zgłaszanie uwag, komentarzy, propozycji zmian do dnia 4-go marca 2020.
W załącznikach jest pismo "Solidarności" i odpowiedź między innymi dotyczącą kalkulacji wynagrodzeń wg nowego regulaminu.

 

Członkowie „Solidarności” mogą otrzymać legitymacje,  na których są kody identyfikacyjne pozwalające na uwiarygodnienie przynależności do Związku. Legitymacje będą uprawniały do otrzymania różnych zniżek, np. na benzynę na wybranych stacjach lub przy ubezpieczaniu samochodu albo mieszkania. Legitymacje będą też uprawniały do bezpłatnych porad prawnych, a także do rabatów w wybranych placówkach usługowych i handlowych.

  

Aby otrzymać legitymację należy wypełnić wniosek i złożyć w biurze „Solidarności”

p. C-233, tel. 81 445 32 33.  Druki można pobrać także bezpośrednio w biurze.

 

wniosek_o_legitymację

14 września 2018 r. przypada 71. rocznica urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Nasza Organizacja Zakładowa NSZZ „Solidarność” 10 i 11 września pełniła 24 godzinną służbę przy grobie ks. Jerzego dziękując za dar Jego życia i prosząc o potrzebne łaski dla naszej Organizacji, Uczelni i Ojczyzny.  

 



Zapraszamy wszystkich pracowników do udziału w Akcji Przekazujemy Przedmioty Potrzebującym

 

Jeśli masz w domu rzeczy, przedmioty w dobrym stanie i chciałbyś je oddać - przynieś je do biura 'Solidarności", a my  przekażemy  potrzebującym.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poniższe stanowisko jest odpowiedzią na pisma OZ NSZZ Solidarność" KUL  do Władz Uczelni  w sprawie uregulowania kosztów uzyskania przychodu pracowników wykonujących prace twórcze.

 

ws_50_kosztow_stanowisko_KUL_z_10_V_2018-1

Na wniosek zarządu OZ NSZZ "Solidarność" KUL publikujemy listę z pytaniami oraz postulatami, które trafiły do „Solidarność” w związku ze spotkaniem Władz KUL z pracownikami 26 stycznia 2018 roku. Pytania przesłano z sekretariatu "S" drogą E-Mail JM Księdzu Rektorowi 25 stycznia br.

 

 

 

Żegnamy Ciebie Ekscelencjo, Profesorze i Duszpasterzu „Solidarności” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

 

Szukając odpowiedzi na pytanie o przyczyny wzrostu gospodarczego najczęściej podaje się kategorie ekonomiczne takie jak choćby polityka monetarna, stopy procentowe, wysokość podatków, polityka eksportowa i importowa etc. Czy te narzędzia są jednak wystarczające? 

          Zwycięstwo niezależnej myśli w postaci narodzin masowego ruchu społecznego i powstania Związku dało nam wszystkim, przeżywającym ten czas w pamiętnym roku 1980, nadzieję, a także impuls do działania w sferze społecznej, niedostępnej w czasach „władzy ludowej”. 

 

 

W dniach 12-19 IV 2015 r. Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II gościł relikwie swojego byłego studenta bł. ks. J. Popiełuszki. Peregrynacja odbywała się z inicjatywy Zarządu Regionu Środkowowschodniego NSZZ „Solidarność” pod honorowym patronatem abpa Stanisława Budzika, Wielkiego Kanclerza KUL.

 

Jedynie zorganizowani w związek zawodowy coś znaczymy - mówi bokser Damian Jonak, mistrz świata federacji WBC i IBC, członek NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Michałem Miłoszem. Jonak wytatuowane na plecach logo Związku prezentuje podczas walk.


 W sierpniu br. Stolica Apostolska ustanowiła bł. ks. Jerzego patronem NSZZ „Solidarność”. Obecnie rozpoczął się jego proces kanonizacyjny na szczeblu podparyskiej diecezji Creteil, na terenie której wydarzył się cud za wstawiennictwem bł. ks. Popiełuszki – uzdrowienie chorego na raka krwi 56-letniego Francois Audelana.

 

 

KAI  11.11.2013

- Demokracja bez wartości przeradza się w zakamuflowany totalitaryzm, broń nas Panie przed nowym totalitaryzmem - mówił w poniedziałek w homilii biskup ordynariusz Kazimierz Ryczan podczas mszy św. za Ojczyznę w bazylice katedralnej w Kielcach.

02.12.2011

Spór Zbiorowy

Co to jest spór zbiorowy?

Spór zbiorowy to spór pracowników z pracodawcą lub pracodawcami, dotyczący warunków prac, płacy lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych pracowników lub innych grup, którym przysługuje prawo zrzeszenia się w związkach zawodowych.

 

 

"Mamy wypowiadać prawdę, gdy inni milczą. Wyrażać miłość i szacunek, gdy inni sieją nienawiść. Zamilknąć, gdy inni mówią. Modlić się, gdy inni przeklinają. Pomóc, gdy inni nie chcą tego czynić. Przebaczać, gdy inni nie potrafią. Cieszyć się życiem, gdy inni je lekceważą."


WSPÓŁPRACA

ikona
ikona
ikona
ikona
ikona