Aktualności

Prezentacja koncepcji Zielonej Sieci Lublina

Plakat dot. prezentacji Zielonej Sieci dla LublinaPandemia zwiększyła zapotrzebowanie na tereny zieleni, bliskie i łatwo dostępne z miejsca zamieszkania – mówi dr inż. Jan Kamiński z Katedry Kształtowania i Projektowania Krajobrazu KUL. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie może stać się połączenie terenów zieleni na obszarze Lublina w Zieloną Sieć. Prezentację koncepcji, przygotowanej przez absolwentów i wykładowców architektury krajobrazu KUL we współpracy z Ośrodkiem "Brama Grodzka - Teatr NN" oraz Urzędem Miasta Lublin, zaplanowano online w ramach cyklu Rozmowy o mieście. Odbędzie się ona we wtorek, 20 kwietnia 2021, o godz. 17.00. Zapisy na spotkanie poprzez formularz: https://bit.ly/32qn0ia

 

Idea Zielonej Sieci polega na połączeniu wszystkich lubelskich terenów zieleni w spójny system rekreacyjny i przyrodniczy za pomocą zielonych łączników. Jej realizacja znacznie zwiększy dostępność terenów zieleni. – Wchodząc do jednego parku lub wąwozu zyskujemy swobodny dostęp do wszystkich terenów w mieście – wyjaśnia wykładowca KUL.

 

Projekty tego typu są od lat realizowane w dużych miastach, które postawiły na odważne wizje realizacji rozwoju zrównoważonego. - Przykładami mogą być: Zielona sieć Hamburga, londyński Jubilee Greenway, sieć Greenprint w Memphis oraz Park Connector Network w Singapurze – wskazuje ekspert.

 

Lublin ze swoim naturalnym systemem dolin i wąwozów przenikających zabudowę miejską, parkami i skwerami posiada ogromny potencjał – podkreśla dr Kamiński. Ważną rolę w budowie Zielonej Sieci mogą także odegrać m.in. ogrody działkowe, tereny półnaturalne, tereny poprzemysłowe, kolejowe, powojskowe, które mogą zostać wykorzystane jako zielone łączniki.  – Każdy z takich łączników, w zależności od szerokości, może zawierać nasadzenia drzew, krzewów, ścieżkę pieszą, trasę rowerową czy miejsca rekreacji i odpoczynku – dodaje.

 

Początkiem prac nad Zieloną Siecią była koncepcja Green Connection, autorstwa Jana Kamińskiego i Ewy Kipty, przygotowana w ramach starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Pomysł rozwinęli: mgr inż. Judyta Stani, mgr inż. Anna Stoffer i mgr inż. Marcin Bieńko - absolwenci gospodarki przestrzennej i architektury krajobrazu KUL. Efektem tej pracy jest mapa proponowanych łączników wraz z opisem idei i przykładami rozwiązań; link do opracowania: https://bit.ly/3ampDWR