Aktualności / Wydarzenia
Prof. Maciej Banach: W kształceniu lekarzy stawiamy na jakość
- Uwielbiam wyzwania, dlatego uznałem, że nadszedł idealny moment, by pokazać, że Lublin i Lubelszczyzna mają nieprawdopodobny potencjał zawiązany z rozwojem medycyny. Jeżeli będzie właściwie ukierunkowany i wykorzystany, to przerośnie oczekiwania wielu moich kolegów z całej Polski – mówi w najnowszym odcinku programu KULcast prof. Maciej Banach, prorektor KUL ds. Collegium Medicum.
Collegium Medicum działa w ramach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego od 1 września. Za jednostkę odpowiada prof. Maciej Banach, kardiolog, były dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polski oraz były wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, który znalazł się na szczycie tegorocznego rankingu Pulsu Medycyny na najbardziej wpływową osobę w polskiej medycynie.
W najnowszym programie KULcast prof. Banach opowiada o wyzwaniach związanych z rozwojem nauk medycznych na KUL. Wśród nich wymienia m.in. przygotowania do parametryzacji, która ma nastąpić w 2026 roku. - Aby jej sprostać będzie nas czekała bardzo ciężka praca naukowa oraz ogrom działań, których celem będzie zapewnienie najlepszej jakości kształcenia dla studentów. Jestem jednak pewien, że zakończą się one sukcesem – przekonuje prof. Maciej Banach.
Według niego to, co może wyróżniać KUL w zakresie kształcenia przyszłych lekarzy to relacja mistrz-uczeń. - Chciałbym z moimi współpracownikami stworzyć w Lublinie naprawdę silną szkołę mentorską, by pokazać młodym ludziom pewną ścieżkę kariery i podpowiedzieć im, oczywiście uwzględniając ich zainteresowania, jak to osiągnąć – wyjaśnia prof. Maciej Banach.
Prorektor KUL ma też nadzieję, że zmiany jakie dokonują się w Lublinie i na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim doprowadzą do poprawy jakości kształcenia przyszłych lekarz.
- Chciałbym, żeby do Lublina przyjeżdżali ludzie z całej Polski, którzy będą wiedzieli, że tu jest super kierunek lekarski i pielęgniarstwo, świetna biotechnologia i biologia medyczna. Zależy mi na tym, by chcieli studiować na KUL, bo będą doskonale wiedzieli, że stawiamy tutaj na jakość w nauczaniu – zaznacza prof. Maciej Banach.
Prorektor KUL wyjaśnia też, że za wspomnianą jakością kryją się konkretne rozwiązania. - Musimy nastawić się na małe grupy studenckie i kliniczne. Chcemy, by student miał czas dla pacjenta i przychodził do niego przygotowany zarówno pod kątem wiedzy medycznej oraz sposobu przeprowadzania wywiadu chorobowego jak i komunikacji z nim – precyzuje prof. Maciej Banach.
Jego zdaniem to właśnie komunikacja z pacjentem powinna być jedną z kluczowych kompetencji osób pracujących w ochronie zdrowia. - Pacjenci boją się lekarzy. Mają obawy przed pójściem do nich, opowiedzeniem o swoich dolegliwościach, ale też przyznaniem, że nie rozumieją co mówią do nich lekarze. W efekcie, często mamy do czynienia z sytuacją, w której pacjent nie stosuje się do zaleceń - przyznaje prof. Maciej Banach, który uważa, że pod tym względem KUL będzie wyróżniał się od innych uczelni kształcących lekarzy. - Uniwersytety, na których są kierunki humanistyczne dają możliwość interdyscyplinarnej pracy nad komunikacją z pacjentem. Tak jest na KUL i na tym także będzie polegała innowacyjność Collegium Medicum – podkreśla prof. Maciej Banach.