I. Projekt „Gra o życie” poświęcony jest człowiekowi i jego problemom związanym z uzależnieniami od hazardu i tzw. nowych mediów (komputer i telefon komórkowy z dostępem do Internetu).
W tym cyklu ukazały się:
Hazard i uzależnienia wirtualne. Red. J. Jęczeń, K. Komsta, J. Sak. T. I. Sandomierz: Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu 2012.
Człowiek w l@biryncie sieci. Red. J. Jęczeń, K. Komsta. T. II. Lublin 2013.
II. Projekt „Homo homini” dotyczy zagadnienia, jakim jest streetworking – mało znana forma pracy socjalnej w Polsce, wymagająca definicji i metodologii. Projekt „Homo homini” wpisuje się w moją współpracę z Instytutem Psychologii KUL. Instytut był pomysłodawcą studiów na kierunku praca socjalna dla więźniów z aresztu Śledczego w Lublinie, którzy chcą podjąć w przyszłości pracę streetworkera. Ponadto Instytut realizuje projekt: „PI Model kompleksowego systemu współpracy z przedsiębiorcami dla wsparcia wchodzenia na rynek pracy młodych więźniów w województwie lubelskim”. Jestem autorem ekspertyz w tym projekcie, prowadziłem warsztaty i branżowe spotkania lobbingowe z decydentami i przedstawicielami instytucji.
W ramach cyklu „Homo homini” ukazały się publikacje:
Streetworking. Nowe wyzwania przed pracą socjalną. Red. J. Jęczeń, B. Lelonek-Kuleta. T. I. Sandomierz: Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu 2012.
Granice streetworkingu. Red. J. Jęczeń, B. Lelonek-Kuleta. T. II. Lublin-Eichstätt-Ingolstadt: Polihymnia 2013.
Projekt socjalny jako aktywne narzędzie pracy socjalnej. Red. A. Andrzejewska-Cioch, J. Jęczeń. T. III. Lublin-Eichstätt-Ingolstadt 2014.
By życie nabrało barw - instytucje blisko ludzi. Red. T. Pajurek, A. Zaborowska. T. IV. Lublin-Eichstätt-Ingolstadt 2014.
Streetworking w przestrzeni medialnej. Red. Jarosław Jęczeń, B. Lelonek-Kuleta. T. V. (w przygotowaniu).
Projekt „Homo homini” cieszy się dużym zainteresowaniem sektora pozarządowego, kościołów i środowisk uniwersyteckich tak w kraju, jak i poza granicą (Niemcy, Słowacja, Ukraina, USA).
Oba cykle „Gra o życie” (od 2011) i „Homo homini” (od 2012) powstały na gruncie projektów naukowo-badawczych, których jestem kierownikiem. Jestem także przewodniczącym komitetów redakcyjnych tych serii wydawniczych oraz organizatorem międzynarodowych i krajowych konferencji naukowych, które stanowią element tychże projektów. Z cyklu „Gra o życie” zorganizowano 2 konferencje ogólnopolskie, z cyklu „Homo homini” – 5 konferencji naukowych, w tym 4 konferencje międzynarodowe.
Ostatnia aktualizacja: 10.12.2014, godz. 00:53 - Jarosław Jęczeń