Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II przedsiębiorczość to nie tylko słowo – to realna misja i kierunek działań, które już od pierwszego roku studiów inspirują młodych ludzi do rozwijania kluczowych kompetencji.
W skali kraju nasza uczelnia to jedno z nielicznych miejsc, gdzie zajęcia z przedsiębiorczości zostały na stałe wpisane do programu studiów. Właśnie dlatego 4 grudnia 2024 roku zapraszamy na jubileuszową 15. edycję paneli dyskusyjnych, które pokażą przedsiębiorczość z różnych perspektyw.
Dlaczego te panele są tak wyjątkowe?
W dobie dynamicznie zmieniającego się rynku pracy przewagę zdobywają osoby kreatywne, gotowe na innowacje, twórczo rozwiązujące problemy i umiejące odnaleźć się w różnorodnych zespołach. Raport GEM Polska 2023 wskazuje jednak, że Polacy wciąż obawiają się niepowodzenia w biznesie, co często hamuje ich przedsiębiorcze aspiracje. Tymczasem na KUL nie tylko uczymy, jak zakładać firmy, ale przede wszystkim pokazujemy z przedsiębiorcami, że przedsiębiorczość to uniwersalna kompetencja – przydatna zarówno w prowadzeniu własnego biznesu, jak i w pracy etatowej.
Wydarzenie organizuje Biura Karier KUL, Dział Kształcenia KUL oraz koordynator przedmiotu ogólnouniwersyteckiego „Przedsiębiorczość”, dr Dorota Tokarska.
Harmonogram 15. edycji
paneli dyskusyjnych nt. przedsiębiorczości na KUL
I Panel Dyskusyjny — godz. 8:30 - 9:30 | 4 grudnia 2024 r. | aula 113 CTW
Goście Panelu
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
🔵 Anna Wójtowicz-Wnuk — Tłumaczka przysięgła, właścicielka biura tłumaczeń oraz szkoły językowej Five o’clock w Chełmie. Prezeska Fundacji Five o’clock, fotografka i blogerka.
LinkedIn: Anna Wójtowicz-Wnuk
🔵 Marcin Grzeszczuk — Ekspert w dziedzinie płatnych kampanii reklamowych w mediach społecznościowych, prowadzi podcast "W Aglorytmach Internetu"
LinkedIn: Marcin Grzeszczuk.
🔵 Grzegorz Jędrek — Ekspert ds. PR i marketingu kultury, autor bloga „wniedoczasie.pl”.
LinkedIn: Grzegorz Jędrek.
🟠 Moderatorka spotkania — dr Dorota Tokarska, wykładowca akademicki i koordynator przedmiotu ogólnouniwersyteckiego „Przedsiębiorczość”
LinkedIn: Dorota Tokarska
Kierunki uczestniczące: Edytorstwo, filologia angielska, hispanistyka, romanistyka, sinologia (Wydział Nauk Humanistycznych).
II Panel Dyskusyjny — godz. 10:00 - 11:00 | 4 grudnia 2024 r. | aula 113 CTW aula
Goście Panelu
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
🔵 Szymon Włodarczyk — Prezes i współwłaściciel firmy Hemplab, zajmującej się produkcją suplementów diety i żywności funkcjonalnej, współwłaściciel byłych Lubelskich Zakładów Tytoniowych, rewitalizowanych pod nazwą „Lubelskie Tytonie”.
LinkedIn: Szymon Włodarczyk.
🔵 Magdalena Kucia-Ochal - Twórczyni i właścicielka marki Nancy Accessories
LinkedIn: Magdalena Kucia-Ochal.
🔵 Tomasz Zarzyka — przedsiębiorca, właściciel firmy X-mart Group, która tworzy oprogramowanie wspierające procesy produkcji i logistyki, Twórca kanału „Magia Excela”
LinkedIn: Tomasz Zarzyka
🟠 Moderatorka spotkania — mgr Marlena Gołębiowska, wykładowczyni Instytutu Ekonomii i Finansów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
Kierunki uczestniczące: Bezpieczeństwo, ekonomia, kryminologia (Wydział Nauk Społecznych).
III Panel Dyskusyjny — godz. 11:40 -12:40 | 4 grudnia 2024 r. | aula 113 CTW
Goście Panelu
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
🔵 Mariusz Lorenc - Partner Zarządzający w Instytucie Rozwoju Szkolnictwa Wyższego, Absolwent filozofii KUL, doradca uczelni i biznesu.
LinkedIn: Mariusz Lorenc
🔵 Anna Turska — Dyrektorka ds. rozwoju Froebel.pl, trenerka pedagogiki Freblowskiej i ekspertka Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli im. F. Froebla
LinkedIn: Anna Turska
🔵 Paulina Siewierska-Kowalczyk - właścicielka StartUp Social Media, agencji marketingowej, która współtworzyła kilkadziesiąt projektów, zwiększając rozpoznawalność i sprzedaż produktów za pomocą kampanii META ADS.
LinkedIn: Paulina Siewierska-Kowalczyk
🔵 Paweł Więsek — Head of Business Development Productive24, trener biznesu, konsultant i szkoleniowiec. Specjalista w zakresie strategii biznesu, sprzedaży i marketingu B2B oraz nowych technologii.
LinkedIn: Paweł Więsek
🟠 Moderator spotkania — dr Wojciech Wciseł, Wykładowca i pracownik naukowy w Instytucie Dziennikarstwa i Zarządzania KUL, zastępca dyrektora Centrum Polonijnego KUL
Kierunki uczestniczące: Wydział Teologiczny (nauki o rodzinie, teologia), Wydział Filozofii (filozofia, kognitywistyka), Wydział Nauk Społecznych (pedagogika, pedagogika specjalna, praca socjalna, dziennikarstwo).
IV Panel Dyskusyjny — godz. 14:10 - 15:10 | 4 grudnia 2024 r. | aula 113 CTW
Goście Panelu
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
🔵 dr Marta Szewczyk — Psycholożka, współzałożycielka Neurostimulus Sp. z o.o. oraz marki EI Expert, specjalistka w obszarze inteligencji emocjonalnej i odporności psychicznej, Absolwentka psychologii KUL
LinkedIn: dr Marta Szewczyk.
🔵 Agata Jakuszko-Sobocka - Psycholog, trener efektywnych notatek wizualnych, profesjonalna ilustratorka konferencyjna, Absolwentka psychologii KUL
LinkedIn: Agata Jakuszko-Sobocka.
🔵 Agnieszka Josik - Ekspertka od ludzi w biznesie, mentorka, właścicielka firmy doradczo-szkoleniowej PEOPLE1ST – HR & Mentoring, Absolwentka psychologii organizacji i zarządzania (KUL) oraz studiów podyplomowych z doradztwa zawodowego i prawa pracy.
LinkedIn: Agnieszka Josik.
🟠 Moderatorka spotkania — dr Małgorzata Torój, wykładowca akademicki, certyfikowany coach (PCC ICF). Więcej informacji: dr Małgorzata Torój.
Kierunki uczestniczące: Psychologia (Wydział Nauk Społecznych).
V Panel Dyskusyjny (w języku angielskim), 10 grudnia 2024 r. Czas trwania: 9:10–10:10
Goście Panelu
Szczegóły dotyczące gości zostaną podane wkrótce.
Moderator spotkania — dr hab. Paweł Kawalec, prof. KUL, Wykładowca akademicki.
Lista prelegentów i szczegóły wydarzenia
Poznajcie dokładnie sylwetki prelegentów - przedsiębiorców, którzy będą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem podczas 4 paneli dyskusyjnych w dniu 4 grudnia.
I Panel Dyskusyjny — godz. 8:30 - 9:30 | 4 grudnia 2024 r. | aula 113 CTW
Goście
Anna Wójtowicz-Wnuk
Tłumaczka przysięgła z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem. Właścicielka biura tłumaczeń i autorskiej szkoły językowej Five o’clock w Chełmie. Fotografka i bloggerka. Od niedawna prezeska Fundacji Five o’clock. Prywatnie szczęśliwa żona i matka trójki dzieci. Mieszka na wsi w domu z dużym sadem, ogrodem i kuchnią, w której ciągle się coś piecze, albo gotuje.
Marcin Grzeszczuk
Ekspert w dziedzinie płatnych kampanii reklamowych w mediach społecznościowych, który spędził już ponad dekadę w branży. Karierę rozpoczynał w czasach, kiedy każda złotówka musiała przynosić wymierne korzyści, to podejście lubi stosować po dziś dzień we współpracy z klientami. Doskonale pamięta, kiedy jedyną opcją promocji był magiczny przycisk promuj post, oraz chaos w branży kiedy Facebook, zaczął wprowadzać business managera. W swojej karierze pracował zarówno po stronie klienta(na etacie) jak również w agencji, aby ostatecznie przejść na swoje i pracować na własnych zasadach. Od kilku lat efektywnie wspiera sklepy internetowe i biznesy w zwiększaniu sprzedaży. W jego portfolio są przedsiębiorstwa, które generują milionowe przychody, jak również, te, które do tej pozycji aspirują. Prowadzi podcast "W Aglorytmach Internetu".
Grzegorz Jędrek
Autor bloga o marketingu kultury wniedoczasie.pl. Obecnie wraz z zespołem pracuje dla wielu instytucji kultury poprzez obsługę kampanii reklamowych, wsparcie strategiczne oraz szkolenia. Na swoim koncie ma m. in. pracę w biurze prasowym, zarządzanie komunikacją międzynarodowego Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”, współpracę z Agencją Warszawa, opiekę nad mediami społecznościowymi KUL, budowanie i wsparcie komunikacji marek z wielu sektorów. Prowadził warsztaty, wystąpienia i szkolenia m. in. na zlecenie NCK, NIKiDW, IKM, PIK, ŁDK.
autora zdjęcia: Karol Stańczak, NCK
dr Dorota Tokarska - Moderatorka spotkania
Pracownik badawczo-dydaktyczny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II z 20-letnim doświadczeniem, magister ekonomii, doktor nauk społecznych w dyscyplinie socjologia, koordynator przedmiotu ogólnouniwersyteckiego Przedsiębiorczość, kurator Koła Naukowego Przedsiębiorczości. Zainteresowania naukowe: kapitał ludzki, kapitał intelektualny przedsiębiorstw i regionów, rozwój regionalny, innowacje. Od 4 lat związana ze środowiskiem startupowym w Platformie Startowej Unicorn Hub; wspierała start-up’y w obszarze przygotowania eksperymentów biznesowych, analizy konkurencji oraz harmonogramów rzeczowo-finansowych. Obecnie jako manager inkubacji czuwa nad budową i walidacją modelu biznesowego. Uczestniczyła także jako manager innowacji w programie pilotażowym „GovTech_InnoLab powered by Unicorn Hub”.
II Panel Dyskusyjny — godz. 10:00 - 11:00 | 4 grudnia 2024 r. | aula 113 CTW aula
Goście
Magdalena Kucia-Ochal
Od studentki pedagogiki po ekspertkę e-commerce. Swoją karierę zawodową zaczynałam 15 lat temu w sprzedaży podczas studiów. Już wtedy wiedziałam, że chcę czegoś więcej przechodziłam przez wszystkie szczeble kariery zawodowej od pracy na słuchawce po trenera ds inwestycji. Pracowałam dla największych korporacji w Polsce i na świecie. Od 8 lat działam w e-commerce i z powodzeniem prowadzę markę Nancy accessories wykorzystując techniki sprzedaży które nabyłam pod wcześniejszych prac w korporacji.
Szymon Włodarczyk
Prezes i współwłaściciel Spółki Hemplab - producenta kontraktowego suplementów diety oraz dodatków paszowych. Firma jest również właścicielem byłych Lubelskich Zakładów Tytoniowych, które rewitalizuje pod nazwą "Lubelskie Tytonie”. Absolwent Prawa na UMCS Lublin oraz programu Masters of Business Administration organizowanego przez University of Minnesota oraz Politechnikę Lubelską. Wykładowca przedmiotów z zakresu Marketingu i Zarządzania na WSPA w Lublinie.
Tomasz Zarzyka
Pracował jako manager w obszarach sprzedaży i marketingu; zasiadał w zarządach m.in. Mieszko, Infinite, LFW Fawag. W 2010 roku założył firmę X-mart Group specjalizującą się w tworzeniu specjalistycznego oprogramowania do zarządzania procesami produkcji i logistyki. Pasjonat Excela. Prowadzi własny kanał Magia Excela, gdzie dzieli się swoimi doświadczeniami z zakresu zastosowań Excela w biznesie. Twórca metody Watch&Learn, którą stosuje w trakcie prowadzonych przez siebie warsztatach. Absolwent Ekonomii.
mgr Marlena Gołębiowska - moderatorka spotkania
Wykładowczyni Instytutu Ekonomii i Finansów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i analityczka w Instytucie Europy Środkowej. Ponadto prowadzi warsztaty z design thinking oraz kreatywnego wykorzystania sztucznej inteligencji w edukacji i biznesie.
III Panel Dyskusyjny — godz. 11:40 -12:40 | 4 grudnia 2024 r. | aula 113 CTW
Goście
Mariusz Lorenc
Ekspert i lider zespołów doradczych, wykładowca, autor z 25-letnim stażem pracy dla uczelni, instytucji publicznych i biznesu. Partner Zarządzający w Instytucie Rozwoju Szkolnictwa Wyższego. Doradca uczelni w zakresie tworzenia i implementacji strategii, komunikacji i kierowania zmianą. Prowadzi diagnozy i audyty organizacyjne, programy rozwoju funkcji administracji, kultury instytucjonalnej, jakości zarządzania i rozwoju kompetencji kadr. Kilkaset zrealizowanych projektów i zadań, w zakresie wdrożenia strategii i projektów transformacyjnych, rozwoju kultury organizacyjnej, przywództwa, zarządzania talentami (np. Hewlett-Packard, Orange, Cisco, Medisept, Axa, Microsoft, Oracle, SAP, Bosch – Siemens, Hays, Deloitte i in.). Ekspert Talent & Rewards w Willis Towers Watson, doradca Platformy Startowej „Unicorn Hub” (OIC Poland), Partner firmy doradczej nFactor (Neuroedukacja). Absolwent filozofii (KUL 1987), Trener (American Society Of NLP), Certified International Coach (ICC 2002) i in. Współtwórca innowacyjnych programów (Navigator, FeedForward i in.), autor publikacji i wykładów. Prywatnie: muzyka, snowboard.
Anna Turska
Anna Turska jest trenerką pedagogiki Freblowskiej, dyrektorką ds. rozwoju w Froebel.pl i ekspertką Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli im. F. Froebla. Specjalizuje się we wdrażaniu innowacji pedagogicznych, tworząc ponad 50 kursów online dla nauczycieli przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Jako wydawczyni wprowadziła na rynek 25 podręczników. Jest pomysłodawczynią i współorganizatorką największych kongresów freblowskich w Europie oraz występowała na TEDx Youth i międzynarodowych konferencjach. Szkoli trenerów pedagogiki Freblowskiej, wspierając rozwój tej metody w Polsce. Wspiera nauczycieli i kadrę kierowniczą, organizując nowe formy współpracy.
Paulina Siewierska-Kowalczyk
Jestem właścicielką agencji marketingowej StartUp Social Media. Przez lata w branży współtworzyłam kilkadziesiąt projektów, tworząc strategie, budując rozpoznawalność i zwiększając zasięgi i sprzedaż produktów za pomocą kampanii META ADS. Prowadzę warsztaty i szkolenia z obsługi social mediów oraz płatnych kampanii na Facebooku i Instagramie, z których skorzystało już ponad 2200 osób.
Paweł Więsek
Od blisko 10 lat związany z branżą nowoczesnych technologii. Na co dzień kieruje rozwojem biznesu w firmie IT gdzie bierze udział w projektach cyfryzacyjnych największych firm w Polsce (Leroy Merlin, Danone, Maspex, Provident). Specjalista strategii biznesu, sprzedaży i marketingu B2B, HR, oraz nowych technologii. Entuzjasta wykorzystania technologii w biznesie. Trener, wykładowca, konsultant i szkoleniowiec. Wielokrotny prelegent na konferencjach, webinarach i spotkaniach branżowych.
dr Wojciech Wciseł - Moderator spotkania
Wykładowca w Instytucie Dziennikarstwa i Zarządzania KUL, zastępca dyrektora Centrum Polonijnego KUL, b. pełnomocnik rektora KUL ds. komunikacji i promocji. Członek Zespołu Ekspertów KUL. Prowadzi zajęcia m.in. z przedsiębiorczości i tutoringu oraz komunikacji międzykulturowej i międzynarodowej. Opiekun gazety studenckiej Coś Nowego. Od wielu lat związany z dziennikarstwem radiowym (Radio PLUS, Radio eR, Nowe Radio, Radio Lublin). Autor i realizator licznych projektów w obszarze współpracy międzynarodowej, zaangażowania organizacji pozarządowych w mediach, kampanii społecznych, fundraisingu. Pasjonat piłki ręcznej, żużla. Półmaratończyk z ambicjami i marzeniem maratońskim.
IV Panel Dyskusyjny — godz. 14:10 - 15:10 | 4 grudnia 2024 r. | aula 113 CTW
Goście
dr Marta Szewczyk
Jestem współzałożycielką Neurostimulus Sp. z o.o. oraz działającą pod niej marki EI Expert (https://eiexpert.pl). Działam na pograniczu nauki i praktyki psychologicznej, szczególnie w obszarze inteligencji emocjonalnej i odporności psychicznej. Fascynuje mnie to, jak współczesna technologia i narzędzia statystyczne pozwalają precyzyjnie zmierzyć i wyjaśniać zjawiska psychiczne. Jednocześnie frustruje mnie, jak mało z tej wiedzy przenika do codziennego życia i funkcjonowania ludzi. Dlatego w swojej pracy sięgam do rzetelnych źródeł i tworzę skuteczne narzędzia, które prowadzą ludzi do autentycznego, świadomego wzrostu i dojrzałości. Prowadzę diagnozę oraz treningi inteligencji emocjonalnej, szkolę diagnostów i trenerów z użycia naszych autorskich narzędzi, realizuję projekty szkoleniowo-rozwojowe na zlecenie firm i instytucji.
Agata Jakuszko-Sobocka
Pionierka myślenia wizualnego w Polsce (od 2015 roku), przedsiębiorca, psychlog zafascynowany neuronaukami, graphic recorder (rysownik konferencyjny) i facylitatorka graficzna. Autorka pierwszych w kraju publikacji na temat zapisu graficznego i myślenia wizualnego. Regularnie pracuje z edukatorami i przedsiębiorcami pokazując im jak sprawniej przekazywać informacje i tłumaczyć trudne rzeczy w prosty sposób. Od 15 lat niemalże codziennie wspiera marki w rozwiązywaniu problemów biznesowych z wykorzystaniem rozrysowania procesów i wzbudzania zaangażowania. Współpracuje z pionierami na rynku, światowym, m.in. firmami Samsung, Procter and Gamble, Intel, Microsoft, R&B, Unilever, UBS, Santander, Castorama, Ikea, Pearson czy Polpharma. W zapisach graficznych specjalizuje się w branży fintech, społecznej, farmaceutycznej i medycznej. Regularnie rysuje na żywo najbardziej prestiżowe konferencje na świecie, ale także wspiera zapisem graficznym webinary i szkolenia rodzimych przedsiębiorców i influencerów. Producentka i wiodąca ręka filmów rysunkowych (sprzedażowych i edukacyjnych) typu whiteboard tłumaczących w komiksowy sposób skomplikowane treści. Studia psychologiczne (w Polsce-KUL i Czechach), praktyka trenerska (od Londynu po Kanadę) i ukończone mistrzowskie kursy sketchnotingu i graphic recordingu u mentrowów zza granicy to jej wyróżnik na rynku. W wolnych chwilach robi tiktoki (ponad 221 tysięcy followersów) i maluje kawą. Od 8 lat prowadzi szkołę i mentoring dla osób uczących się notowania wizualnego - Akademię Sketchnotingu. W tym roku zaś wystartowała z klubem rysunkowym dla dzieci RysunkowaPrzerwa.pl
Agnieszka Josik
W skrócie mogę powiedzieć o sobie, że jestem Ekspertką od Ludzi w Biznesie. Mam za sobą 17 lat doświadczenia w obszarze Zarządzania personelem w międzynarodowych organizacjach z branży produkcyjnej, finansowej, budowlanej i retail min. w: IKEA, STRABAG, ING Życie, British-American Tobacco. Pełniłam rolę Dyrektora personalnego, HR Business Partnera i HR Managera. Jestem absolwentką Psychologii Organizacji i Zarządzania na KUL, studiów podyplomowych Career Advisory – zarządzanie rozwojem i zmianą ścieżki kariery na Akademii L. Koźmińskiego oraz Prawa pracy i ubezpieczeń społ. na WSPA. Obecnie intensywnie rozwijam się w zakresie Mentoringu - ukończyłam kurs „Mentoring Essesntials” w CoachWise oraz „Akademię Mentora” prowadzoną przez Lubelski Klub Biznesu, uznaną w 2022 przez EMCC Poland za najlepszy program mentoringowy w Polsce (kategoria NGO).
dr Małgorzata Torój - Moderatorka spotkania
Dr n. hum. w dziedzinie psychologii, PCC ICF, Od 20 lat, jako psycholożka i coach, zawodowo wspieram ludzi w rozwoju ich potencjału. Pomagam czuć się sobą w swoich rolach i jednocześnie otwierać na nowe wyzwania. Wzmacniam poczucie własnej wartości i mocy do działania, towarzysząc w odkrywaniu własnych talentów. Pomagam w oczyszczaniu tego co zbędne, a tworzy balast w życiu z lekkością i w oparciu o swoją prawdę. Z wykształcenia jestem Doktorem Nauk Humanistycznych w dziedzinie psychologii oraz certyfikowanym coachem ICF na poziomie Professional Certified Coach (PCC), Erickson Certified Professional Coach (ECPC). Jestem również certyfikowanym trenerem FRIS® i Praktykiem IFS. Ukończyłam Kurs Logoterapii International Association of Logotherapy and Existential Analysis at the Victor Frankl Institute Vienna and Institute of Biofeedback and Noo-psychosomatic, Kurs Podstawowy Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (TSR I) oraz Szkołę Coachingu Zespołowego i Grupowego NOVO. Ponadto jestem Superwizorem Coachingu.
Organizatorem spotkań jest Biuro Karier i Dział Kształcenia.
Zapraszamy do zapoznania się z bezpłatną ofertą Biura Karier KUL: https://www.kul.pl//oferta-biura-karier-kul-dla-studentow-i-abolwentow,art_102255.html
oraz dołącz do mediów społecznościowych:
Facebook: https://www.facebook.com/kulbiurokarier
Instagram: https://www.instagram.com/biurokarierkul/
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/biurokarierkul
Ostatnia aktualizacja: 02.12.2024, godz. 09:22 - Marta Szymańska-Jarosz