Aktualności

Tajemnica malarstwa Caspara Davida Friedricha

Instytut Historii Sztuki KUL, Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie zapraszają 17 grudnia 2012 r. o godz. 18.00 na wykład dr. Jacka Jaźwierskiego z cyklu Intrygująca Tajemnicza Sekretna - Sztuka, Tajemnica malarstwa Caspara Davida Friedricha.

 

Miejsce: Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych - Galeria Lipowa 13 (budynek CH Plaza Lublin, wejście od ul. Obrońców Pokoju).

 

Nie jest tajemnicą, że obrazy Friedricha są na wskroś realistyczne. Nie jest tajemnicą, że obrazy Friedricha mają symboliczne znaczenie. Nie jest tajemnicą, że Friedrich potrafił wydobyć symboliczne znaczenie ze świata natury. Na czym jednak polega siła działania tych obrazów? Czym różnią się jego zachody słońca nad morzem od zwykłego kiczu? Wykład będzie próbą odpowiedzi na te i inne pytania, próbą dotknięcia tajemnicy pejzaży Friedricha, a zarazem dotknięcia tajemnicy malarstwa w ogóle.

 

 

Intrygująca Tajemnicza Sekretna - Sztuka

To już czwarta edycja wykładów o sztuce, współorganizowaną niezmiennie przez Instytut Historii Sztuki KUL, Miejską Bibliotekę Publiczną w Lublinie oraz Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Podbudowani rosnącą popularnością inicjatywy oraz uznaniem ze strony stałych słuchaczy, z wielkim entuzjazmem organizatorzy zapraszają do odkrywania tajemniczego, intrygującego i sekretnego świata sztuki. Wykłady przybliżą twórczość wielkich mistrzów: Sandro Botticellego, Leonarda da Vinci, Jacka Malczewskiego, a także
mniej znanych szerszemu gronu - Williama Burroughsa i Romana Cieślewicza; opowiedzą o enigmatycznej sztuce średniowiecza i zbiorach Biblioteki Watykańskiej. Zabiorą w ekscytującą podróż po artystycznych ogrodach oraz menonickim szlakiem po Żuławach Wiślanych; ujawnią sekrety związane z rynkiem sztuki; otworzą archiwa filmowego thrillera i kryminału, a także bogato ilustrowane atlasy anatomiczne; zagłębią się w meandry surrealistycznych wizji, a także powiedzą jak w ciągu minionych wieków zgłębiano sztukę anatomii.

Wykłady przygotowują pracownicy naukowi oraz doktoranci z Instytutu Historii Sztuki KUL, a także badacze sztuki z Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. O miejsce i odpowiednią oprawę spotkań troszczy się, jak co roku, Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie oraz lubelska Zachęta.

 

Wykłady odbywają się w środy (filia MBP, ul. Jana Hempla 5, godz. 17.00) oraz w poniedziałki (siedziba lubelskiej Zachęty, Galeria Lipowa 13 w CH Plaza, godz. 18.00). Wstęp wolny.