Aktualności / Wydarzenia

Wciąż masz szansę wyjechać do Rzymu

Czy przedstawiciele różnych narodów i religii mogą zgodnie żyć obok siebie? Tak przez wieki było w Lublinie i na Lubelszczyźnie. Studenci i doktoranci KUL, którzy wybiorą się na poszukiwanie śladów tego współistnienia w naszym regionie, będą mogli odwiedzić Rzym, bo taka nagroda czeka na nich w organizowanym przez Centrum Heschela KUL konkursie „Lubelszczyzna: dialog kultur, religii i serc”. Termin nadsyłania prac konkursowych został właśnie przedłużony do 14 sierpnia.

 

Na Lubelszczyźnie przez setki lat spotykał się Wschód z Zachodem, a obok siebie harmonijnie żyli przedstawiciele wielu narodów i religii. Do II wojny światowej w miastach i miasteczkach dużą część mieszkańców stanowiła ludność żydowska, a wschodnią część regionu zamieszkiwali wraz z Polakami Ukraińcy. Dziś po wielokulturowej tradycji regionu pozostało wiele znaków, które często mijamy, nie mając nawet takiej świadomości. – Chcemy zachęcić młodych ludzi do ich odkrycia – mówi ks. prof. Marcin Kowalski, dyrektor Centrum Heschela. Jak podkreśla, konkurs ma służyć nie tylko zachowaniu śladów przeszłości, ale także pokazać, że możliwe jest pokojowe współistnienie narodów i religii. – To przesłanie, które jest szczególnie istotne w dzisiejszym świecie, tak pełnym konfliktów – wskazuje ks. prof. Kowalski.

Konkurs będzie odbywał się w trzech kategoriach: plastycznej, fotograficznej i literackiej, w której zadaniem uczestników będzie przedstawienie eseju. Tematyka konkursu to szeroko rozumiana kultura, religia, historia i teraźniejszość w relacjach katolicko-żydowskich na Lubelszczyźnie.

Organizatorzy wydarzenia zachęcają do wnikliwej obserwacji otoczenia. Prace konkursowe mają nawiązywać do tematu konkursu: „Lubelszczyzna: dialog kultur, religii i serc”. Zadaniem uczestników konkursu plastycznego jest przygotowanie pracy w dowolnej technice artystycznej, np. ołówek, węgiel, kredka, akwarela, akryl. W kategorii fotograficznej należy nadesłać cykl trzech prac  ukazujących w interesujący sposób lubelskie krajobrazy, pomniki architektury, zabytki, elementy architektoniczne. Zdjęcia powinny opowiadać historię, która pozwoli przenieść się odbiorcy w miejsce opowieści. Natomiast w eseju mają zostać zawarte refleksje na temat złożonej historii Lublina i Lubelszczyzny. Mogą to być historie rodzinne, opowieści dotyczące miejscowości, znanych i mniej znanych wydarzeń, historii z okresu II wojny światowej i okupacji, ale też z innych okresów historycznych.

Termin nadsyłania prac konkursowych został przedłużony do 14 sierpnia. Nagrodami dla zwycięzców, laureatów oraz osób wyróżnionych w konkursie są tygodniowe wyjazdy do Rzymu.

 

Regulamin konkursu

Zmiana regulaminu