W codziennym życiu nieustannie dociera do nas ogromna liczba bodźców. Z powodu ograniczeń naszego systemu poznawczego nie jesteśmy w stanie ich wszystkich efektywnie przetwarzać i na różne sposoby radzimy sobie z tym informacyjnym przeładowaniem. Jednym z takich sposobów jest wychwytywanie z otaczającej nas rzeczywistości pewnych regularności i powtarzających się wzorców. Dzięki temu dochodzi do powstania złożonej wiedzy, z której wynikają nasze oczekiwania i przewidywania co do tego, co powinno się wydarzyć w określonej sytuacji. Nasze przewidywania nie zawsze muszą być jednak trafne i czasami zdarza się coś, co jest niezgodne z bieżącymi oczekiwaniami. Różnica między naszymi oczekiwaniami a rzeczywistymi zdarzeniami, których doświadczamy, nazywana jest błędem przewidywania (albo błędem predykcji). Taki błąd jest miarą tego, jak bardzo jesteśmy zaskoczeni tym, co nas spotyka.

 

Celem planowanych badań jest wyjaśnienie, w jaki sposób proces przewidywania i powstające przy tej okazji błędy predykcji wpływają na pamięć człowieka, a zwłaszcza na powstawanie trwałych wspomnień nowych zdarzeń. Chcemy odpowiedzieć na dwa główne pytania badawcze. Po pierwsze, czy dokonywanie przewidywań utrudnia zapamiętywania nowych informacji? Po drugie, czy lepiej zapamiętujemy te zdarzenia, które potwierdzają nasze predykcje (są zgodne z oczekiwaniami), czy te, które są zaskakujące i nie potwierdzają naszych przewidywań (są niezgodne z oczekiwaniami)? Dodatkowo, za pomocą metod elektroencefalograficznych (EEG) rejestrować będziemy aktywność mózgu osób badanych, co pozwoli nam wykazać, jakie dokładnie mechanizmy mózgowe zaangażowane są w procesy przewidywania i zapamiętywania.

 

 

W skład naszego zespołu wchodzą:

 

 

dr Paweł Stróżak

Jestem adiunktem w Katedrze Psychologii Eksperymentalnej KUL. Zajmuję się psychologią i neuronauką poznawczą, a zwłaszcza badaniem mózgowych mechanizmów procesów pamięciowych. Interesują mnie również poznawcze mechanizmy powstawania fałszywych wspomnień i eksperymentalne badania nad zjawiskiem iluzji ruchu własnego ciała. W swoich badaniach wykorzystuję metody behawioralne oraz elektroencefalograficzne (EEG), w szczególności metodę mózgowych potencjałów wywołanych (event-related potentials, ERP). Pełnię rolę kierownika projektu.

 

 

 

 

dr Paweł Augustynowicz

W projekcie zajmuję się konfiguracją systemów pomiarowych i sprzętu badawczego, przetwarzaniem danych EEG/ERP, przygotowaniem danych do analiz statystycznych, wizualizacją danych oraz logistyką laboratoryjną.

 

 

 

 

Hanna Zgorzelska

Jestem studentką II roku kognitywistyki i pasjonuje mnie odkrywanie, jak działa ludzki mózg, zwłaszcza w kontekście procesów poznawczych i mechanizmów zachowania. Interesuje mnie, w jaki sposób nasz umysł przetwarza informacje i wpływa na codzienne decyzje.

W ramach pracy w naszym zespole badawczym zajmuję się rekrutacją uczestników oraz realizacją badań, co pozwala mi rozwijać umiejętności praktyczne i pogłębiać wiedzę w obszarze nauki, która mnie fascynuje.

 

 

 

Weronika Mroczka

Studiuję na drugim roku psychologii, co traktuję jako swoją pasję. Interesują mnie procesy poznawcze i zastosowanie metod neuroobrazowania, wykorzystywane w badaniach eksperymentalnych. Oprócz tego ciekawią mnie również inne dziedziny z zakresu psychologii, np. psychoterapia czy psychologia kliniczna. Wolne chwile lubię spędzać czytając książki, grając na gitarze lub podróżując.

W naszym zespole zajmuję się rekrutacją uczestników i realizacją badań.

 

 

 

 

Mateusz Chwaszcz

W projekcie zajmuję się projektowaniem procedur eksperymentalnych, przygotowaniem bodźców i materiałów badawczych, prowadzeniem badań i analizą danych.

 

 

 

Projekt finansowany jest ze środków Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu

SONATA BIS-13 (2023/50/E/HS6/00218)

 

Szata graficzna autorstwa Doroty Miszczyszyn

 

Autor: Mateusz Chwaszcz
Ostatnia aktualizacja: 10.01.2025, godz. 13:49 - Mateusz Chwaszcz