Aktualności
Zmarł ks. prałat prof. dr hab. Marek Zahajkiewicz
W dniu 25 lipca br. w Lublinie zmarł ks. prałat prof. dr hab. Marek Zahajkiewicz kapelan honorowy Ojca Świętego, kanonik honorowy Kapituły Lubelskiej, kanonik gremialny senior Kapituły Chełmskiej, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Ur. 18 lutego 1934 r. w Borysławiu, święcenia kapłańskie przyjął 22 grudnia 1956 r.
Wieloletni wykładowca historii Kościoła w Seminarium Duchownym w Lublinie, kierownik Katedry Historii Kościoła w Średniowieczu KUL oraz kierownik Instytutu Historii Kościoła KUL. Przewodniczący pierwszej Komisji Rewizyjnej Fundacji Potulickiej. Laureat Medalu za Zasługi dla KUL w 2008 r. oraz Medalu Signum Universitatis w 2015 r.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 29 lipca 2015 r. (środa). Msza św. żałobna zostanie odprawiona w Archikatedrze Lubelskiej o godz. 13.00. Msza św. pogrzebowa odprawiona będzie w kościele pw. Rozesłania Apostołów w Chełmie o godz. 16.30. Po Mszy św. nastąpi złożenie Ciała Zmarłego na chełmskim cmentarzu przy ul. Wojsławickiej.
Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie...
Fragment laudacji na cześć ks. prof. Marka Zahajkiewicza uhonorowanego w roku 2008 Medalem Za Zasługi dla KUL wygłoszonej przez ks. prof. Andrzeja Szostka:
Ksiądz Profesor Marek Zahajkiewicz, kapłan Archidiecezji Lubelskiej, także jest historykiem i także położył wiele zasług w służbie Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie. Od święceń kapłańskich, a więc od 1956 roku łączył pracę duszpasterską z pasją naukową. Był wikariuszem w Krasnymstawie, uczył religii w tamtejszych szkołach (krótki to był czas po 1956 roku, kiedy władze komunistyczne na to pozwalały), potem duszpasterzował w Lublinie, ale jednocześnie kontynuował studia historyczne na KUL-u, gdzie od 1966 roku prowadził zajęcia dydaktyczne. O wyjazd za granicę było wtedy trudno, kiedy się to jednak ks. Zahajkiewiczowi udało (w roku 1972/73), to wykorzystał ten czas sumiennie, penetrując biblioteki Belgii, Holandii, Luksemburga, Francji i Włoch. Krótko potem odbyło się kolokwium habilitacyjne, w roku 1977 ks. Zahajkiewicz uzyskał zatwierdzenie władz na stanowisku docenta – i związał się z KUL-em na dobre. W swych naukowych badaniach koncentruje się szczególnie na średniowiecznych dziejach Kościoła, które – wbrew obiegowym i krzywdzącym opiniom, podtrzymywanym zwłaszcza przez komunistycznych ideologów – obfitowało w wielkie idee filozoficzne i teologiczne, głębokie reformy oraz dramatyczne wydarzenia. Bogactwo tej epoki znalazło wyraz w szerokiej gamie zainteresowań naukowych Księdza Profesora. Badał on zwłaszcza polską myśl reformistyczną XV wieku – na tle prądów i wydarzeń w całej Europie, z podkreśleniem jednak rodzimej tradycji. Pasją jego była – i wciąż jest – liturgia, zajął się więc tak- że jej dziejami. Podjął pionierskie badania nad misjami polskimi, szczególnie wiele uwagi poświęcił dziełu chrystianizacji Litwy. Nie zapomniał też, oczywiście, o diecezji lubelskiej, której bogatą historię przedstawił w dwóch monografiach. Zajęcia dydaktyczne obejmowały nie tylko historię Kościoła, ale także patrologię i paleografię. Zajęcia te przygotowywał zawsze bardzo starannie i prowadził tak atrakcyjnie, że studenci Wydziału Teologii obdarzali go w swoim czasie tytułem Pedagoga Roku. Wielkim powodzeniem cieszyły się wycieczki naukowe, które systematycznie organizował, widząc w nich istotne dopełnienie teoretycznych wywodów prowadzonych z uniwersyteckiej katedry. Za swe osiągnięcia naukowe i dydaktyczne, a także za ofiarną pracę dla Archidiecezji Lubelskiej, otrzymał liczne nagrody i godności – i już te zasługi byłyby aż nadto wystarczającym powodem do obdarzenia Go Medalem za zasługi dla Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
26 marca 2015 r. odbyła się uroczystość wręczenia Księdzu Profesorowi Markowi Zahajkiewiczowi Medalu Signum Universitatis, w dowód uznania za oddanie Księdza Profesora sprawom Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, w szczególności poprzez wieloletnie zaangażowanie w kierowaniu pracami Komisji Rewizyjnej Fundacji Potulickiej w Wojnowie.
Medal Signum Universitatis przyznaje Rektor KUL wybranym osobom i instytucjom zasłużonym dla Uniwersytetu, wykazującym się oddaniem, troską o jego byt, rozwój i tożsamość.