Aktualności / Wydarzenia
Centrum Dyplomacji KUL będzie współpracowało z jednostkami dyplomatycznymi w Europie
Centrum Dyplomacji KUL będzie współpracowało z jednostkami dyplomatycznymi w Europie. W planach uruchomienie studiów podyplomowych dyplomacja i służba zagraniczna
– Centrum Badań nad Dyplomacją KUL wkracza w kolejną fazę swojego rozwoju. Przez ostatnie pół roku koncentrowaliśmy się na zebraniu właściwych gremiów. Teraz chcemy podejmować prace nad programami edukacyjnymi we współpracy z wieloma instytucjami, które są aktywne w tym obszarze, nie tylko na terenie naszego kraju, ale również całej Europy – mówił podczas briefingu prasowego rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. Spotkanie poświęcone było przybliżeniu kolejnych działań podejmowanych przez Centrum Badań nad Dyplomacją KUL.
Rektor KUL podkreślił, że Centrum nawiąże współpracę z najbardziej doświadczonymi ośrodkami w Europie, m.in. z Akademią Dyplomatyczną w Wiedniu. Prace Centrum z ramienia kolegium rektorskiego nadzoruje bezpośrednio dr hab. Beata Piskorska, prof. KUL, prorektor ds. studentów, doktorantów i rozwoju. – Centrum Badań nad Dyplomacją KUL jest jednostką naukowo-badawczą, ale też popularyzacyjną, promującą pewien obszar edukacyjny badań nad szeroko pojętą dyplomacją. Mowa tu o dyplomacji naukowej, dyplomacji kulturowej czy też dyplomacji publicznej – wyjaśniła dr hab. Piskorska.
Konferencja była również okazją do zapoznania z planami, które Centrum Badań nad Dyplomacją KUL ma realizować w przyszłości. – Nasze plany na przyszłość mają przede wszystkim charakter popularyzacyjny, związany z dyskursami o świecie. Dotyczą Uniwersyteckiego Forum Dyplomacji czy Szkoły Letniej i warsztatów, które mają krzewić wiedzę i w pełni wykorzystać potencjał naukowo-badawczy zarówno pracowników naszego uniwersytetu, jak i przedstawicieli innych jednostek i instytucji w Polsce i za granicą.
Najważniejszą z inicjatyw podjętych przez Centrum będzie otworzenie studiów podyplomowych dyplomacja i służba zagraniczna. Adresatami tych studiów będą m.in. liderzy polityczni czy pracownicy administracji samorządowej, którzy zaczynają wchodzić na ścieżkę kariery dyplomatycznej.
Głos podczas spotkania zabrała również Jolanta Róża Kozłowska, koordynatorka ds. dyplomacji kulturalnej, która wyjaśniła skąd wziął się pomysł na organizowany przez Centrum koncert „Opowieść o Narodzeniu Pańskim – Kolęda narodów”: – Nieodłączną towarzyszką nauki jest kultura i dlatego postanowiliśmy zorganizować koncert bożonarodzeniowy w Teatrze im. Juliusza Osterwy. Chcemy bowiem, aby naszymi partnerami były także instytucje kulturalne, z którymi możemy wspólnie kształtować wizerunek Lublina.
„Opowieść o Narodzeniu Pańskim” to koncert, który choć opowiada o narodzeniu Jezusa, to doskonale wpisuje się tematyką także w czas adwentu. Muzyczne widowisko zostało przygotowane przez zespół artystów pod przewodnictwem Mateusza Mate.O Otremby. Wydarzenie zaplanowano na 18 grudnia br. o godz. 20.00. Centrum Badań nad Dyplomacją KUL serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych koncertem do odbioru darmowych wejściówek, które są dostępne w kasie Teatru Osterwy. Ilość miejsc ograniczona.