O projekcie
Projekt finansowany ze środków budżetu państwa,
przyznanych przez Ministra Nauki
w ramach Programu "Narodowy Program Rozwoju Humanistyki",
moduł „Dziedzictwo narodowe”, NPRH/DN/SP/0147/2023/12
Ośrodek Badań nad Dziejami KUL realizuje grant w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (moduł „Dziedzictwo narodowe”, NPRH/DN/SP/0147/2023/12, kierownik – dr hab. Irena Wodzianowska). Celem projektu jest przygotowanie edycji źródłowej zachowanych w rękopisie „Wspomnień” i „Dziennika” z lat 1939–1945 autorstwa ks. prof. Józefa Kruszyńskiego (1877–1953). Autor, związany z Uniwersytetem Lubelskim od 1923 roku, był rektorem naszej uczelni w latach 1925–1933. W trakcie okupacji hitlerowskiej więziony na Zamku Lubelskim, a po zwolnieniu, w związku z internowaniem biskupa M. Fulmana, od 20 listopada 1940 r. do 24 września 1945 r. sprawował urząd wikariusza generalnego diecezji lubelskiej. Obszerne notatki, liczące kilka tysięcy kart, stanowią komplementarny obraz rzeczywistości okupacyjnej zarówno miasta, jak i całej diecezji lubelskiej. Ze względu na osobę Autora, jego szerokie kontakty i udział w życiu niepodległościowym, zapiski stanowią niezwykle cenne i rzetelne źródło historyczne, a ponadto odznaczają się wysokim poziomem literackim. Duchowny pisał je z myślą uwiecznienia ważnych wydarzeń oraz udostępnienia swej relacji kolejnym pokoleniom.
Zespół badawczy stanowią pracownicy Ośrodka Badań nad Dziejami KUL (dr hab. Edward Gigilewicz, dr Paulina Byzdra-Kusz, dr Grzegorz Misiura), przedstawicielka Biblioteki Seminarium Duchownego we Włocławku, gdzie jest przechowywany rękopis – s. mgr Bernadeta Żabierek oraz reprezentant młodej kadry naukowej – mgr Paweł Dziwisz. W wyniku realizacji projektu powstanie sześciotomowe wydawnictwo źródłowe, internetowa baza danych o charakterze indeksowo-słownikowym, audiobook z najciekawszymi wyjątkami z dziennika oraz aplikacja na telefon: „Śladami ks. Józefa Kruszyńskiego po Lubelszczyźnie czasów wojny”.
W trakcie realizacji projektu będziemy także informować Czytelników o faktach z życia ks. Józefa Kruszyńskiego, kręgach rodzinnych i przyjaciół, działalności naukowej i społecznej oraz postępach w odczytywaniu Jego spuścizny.
Zapraszamy do śledzenia strony!