Aktualności / Wydarzenia

Eksperci wyjaśniają świat - liczba analiz i komentarzy wzrosła o 80 procent 

Dr hab. Agnieszka Łukasik-Turecka, prof. KULWojna w Ukrainie, wyłaniający się nowy układ sił w Europie i na świecie, także zmiany wywołane pandemią COVID-19, to tematy niektórych komentarzy ekspertów KUL, udzielonych mediom w ostatnim czasie. Z podsumowania za 2021 rok wynika, że liczba wypowiedzi medialnych naszych badaczy wzrosła o blisko 80 procent - naukowcy z Zespołu Ekspertów KUL udzielili ich ponad stu redakcjom nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami.

W lutym 2022 roku minęła siódma rocznica powołania Zespołu Ekspertów KUL - badacze KUL reprezentują niemal wszystkie dziedziny wiedzy, m.in. nauki humanistyczne, medyczne i o zdrowiu, społeczne, ścisłe i przyrodnicze, także nauki teologiczne.

"W ostatnich latach w Polsce i na świecie obserwujemy stały wzrost zainteresowania profesjonalnymi analizami i komentarzami ekspertów, którzy wyjaśniają odbiorcom mediów coraz bardziej skomplikowany świat. Wyraźnie wzrosła liczba eksperckich wypowiedzi medialnych pracowników naszej uczelni - o ile w 2020 roku było ich 427, to już rok później, czyli w 2021 roku, aż 768. To wzrost o niemal 80 procent" - podkreśliła Pełnomocnik Rektora KUL ds. Zespołu Ekspertów, politolog i medioznawca dr hab. Agnieszka Łukasik-Turecka, prof. KUL, która kieruje pracami Instytutu Nauk o Polityce i Administracji KUL.

Zespół Ekspertów KUL powstał w 2015 roku, odpowiadając z jednej strony na potrzebę naukowców, którzy chcieli zintensyfikować popularyzację swoich osiągnięć, a z drugiej strony na oczekiwania mediów, by za pośrednictwem prostego, zrozumiałego języka, przybliżać obywatelom zawiły świat.

"W tym momencie Zespół Ekspertów KUL liczy 84 członków, którzy wypowiadają się w mediach lokalnych, regionalnych, ogólnopolskich, a także zagranicznych. To progres w porównaniu do roku 2020 roku, który zamknęliśmy liczbą 79 badaczy. Przypuszczam, że ten progres utrzyma się w kolejnych latach, ponieważ widać bardzo wyraźnie, że poza pracą naukową i pracą dydaktyczną coraz ważniejszym obszarem staje się popularyzacja wiedzy naukowej. Niezmiernie ważne jest też to, aby badacz w roli eksperta medialnego działał zgodnie z logiką mediów, czyli aby zamiast języka naukowego używał języka bardziej przystępnego dla odbiorców. To ważna umiejętność, by za pośrednictwem prostych słów, choć bez upraszczania danego zagadnienia, opowiadać o sprawach skomplikowanych" - dodała medioznawczyni.

Ekspertka zwróciła uwagę, że poza popularyzacją wiedzy naukowej istotna jest również szybka reakcja ze strony uczelni na to, co dzieje się w życiu publicznym. "To rzeczywistość często skłania nas do konieczności dzielenia się wiedzą z obywatelami, co jasno pokazały ostatnie dwa lata pandemii, a od 24 lutego agresja Rosji wobec Ukrainy" - mówiła. Przypomniała też, że w literaturze przedmiotu wskazuje się siedem obszarów działalności eksperta. "To po pierwsze relacjonowanie, następnie tłumaczenie tego, co się dzieje, w dalszej kolejności interpretowanie i komentowanie, instruowanie, ocenianie i prognozowanie" - zaznaczyła dr hab. Łukasik-Turecka.

Wśród najważniejszych osiągnięć Zespołu Ekspertów KUL badaczka wymieniła szerokie spektrum mediów, dla których wypowiadali się badacze KUL. "W sumie nasze analizy i komentarze trafiły aż do 104 środków masowego przekazu - od lewej do prawej strony, czyli bez względu na preferencje polityczne ich wydawców. To oznacza, że nasi członkowie zespołu są postrzegani rzeczywiście jako eksperci i to jest coś, co postrzegam jako nasz sukces" - podkreśliła. Dodała, że coraz częściej prośby o wypowiedzi eksperckie trafiają na KUL ze strony mediów europejskich, m.in. z Niemiec lub Francji, a także ze Stanów Zjednoczonych.

W ostatnim czasie szczególnie ważne okazały się komentarze politologów i securitologów dotyczące agresji militarnej Rosji wobec Ukrainy. Dotyczyły one m.in. bezpieczeństwa Polski i Europy, także bezpieczeństwa energetycznego, wizji historycznej i wynikającej z niej polityki Władimira Putina, wojny informacyjnej i propagandy uprawianej przez Rosję, także solidarności, którą Polacy okazali uchodźcom, głównie kobietom z dziećmi, z Ukrainy. "Zespół Ekspertów KUL stale się powiększa, a do współpracy zachęcamy każdego pracownika naszego uniwersytetu zatrudnionego na stanowisku badawczo-dydaktycznym lub badawczym, który posiada co najmniej stopień doktora, i który także chciałby przybliżać obywatelom to, czym zajmuje się na co dzień. Dla nas istotne jest też to, by ekspert wypowiadał się jedynie w obszarze własnej dyscypliny i w związku z badaniami, które prowadzi. Nie komentujemy bowiem wszystkiego, lecz to, co zostało przez nas w najlepszy możliwy sposób zbadane" - dodała dr hab. Agnieszka Łukasik-Turecka.

Zespół Ekspertów KUL jest częścią struktury Akademii Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL, jako baza danych ekspertów związanych z KUL, służąca ułatwieniu dziennikarzom i redakcjom uzyskiwanie komentarzy i wypowiedzi dotyczących tematyki będącej przedmiotem zainteresowania mediów. Zachęcamy do współpracy.